IMG 000224.10.2019 r. grupa 34 uczennic i uczniów klasy poszła na zajęcia edukacyjne do Izby Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej w Bibliotece Publicznej. W oparciu o zgromadzone tam pamiątki zindywidualizowano temat  pokazu i pogadanki dla młodzieży  do  wiodących kierunków kształcenia w tych klasach...

 

 

Każdy ma swoją Małą Ojczyznę...

 

IMG 0013

 

W Izbie Regionalnej poznawali dziedzictwo kulturowe Ziemi Świętokrzyskiej, Ziemi Włoszczowskiej po to, by nie tylko
myśleli o przyszłości, ale uczyli się szanować przeszłość
i doceniać dzień swój dzisiejszy...

 

24.10.2019 r. na  lekcję regionalną  w ramach cyklicznej współpracy biblioteki szkolnej i nauczycieli z ,, Czarnieckiego"  zainteresowanych realizacją takiej tematyki na zajęciach z wychowawcą, a Biblioteką Publiczną we Włoszczowie poszli uczniowie kl. 2 Technikum Ekonomicznego i Technikum Organizacji Reklamy oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. 

 

Wycieczkę zorganizowały i opiekę nad uczniami  sprawowały: pani Lidia Jurek, nauczyciel bibliotekarz i pani Teresa Pniewska, nauczyciel przedmiotów zawodowych, m.in. w technikum, wychowawczyni klasy.  Współorganizatorka zajęć z ramienia szkoły poprosiła  bibliotekarza z biblioteki publicznej, przewodniczkę po Izbie Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej panią Monikę Luzar o zindywidualizowanie oprowadzenia naszych uczniów, czyli pokazu eksponatów i zogniskowanie rozmowy tematycznej, m.in. wokół 3.  zagadnienień bliskich 3. kierunkom kształcenia w ww. oddziałach. 

Patrzyliśmy na  zgromadzone zbiory,  słuchaliśmy ciekawej, rzetelnej i żywej gawędy pani przewodnik...

 

Było więc o codziennym żywieniu w dawnych czasach, dostępnych posiłkach, upodobaniach i możliwościach kulinarnych. O  bardzo mozolnej, ciężkiej pracy fizycznej w zagrodach, domostwach, czyli  prężnie działającym rodzinnym ,,małym przedsiębiorstwie wytwórczo-przetwórczym", gospodarowaniu  w ścisłej relacji z naturą, odmierzanej czterema porami roku i dobowym cyklem. O uprawie na zagonkach w przydomowych miniogródkach wydzielonych z obejścia wiklinowymi, innymi, lecz gałązkowymi płotkami podstawowych warzyw i urokliwych, pospolitych kwiatków, które jeszcze znamy, pamiętamy, choć niektórzy już mniej, już tylko, jak przez mgłę. O zwyczajach, tradycjach i mowie ojczystej także -   ojczyźnie polszczyźnie,  naszej gwarze świętokrzyskiej.

 

-Chociaż  w bibliotekach nie pytamy, nie stawiamy stopni, to jednak przypomnieć nie zaszkodzi pewną definicję, rozumienie nazwy,  słowo - klucz, które nie padło w czasie trwania lekcji, ale gdy sumowaliśmy na koniec  wycieczki swoje uwagi, spostrzeżenia w swobodnej rozmowie z klasą, w szczególności z grupą  najaktywniejszych podczas zajęć uczniów, każdy mam nadzieję utrwalił sobie elementy składowe tej wspólnotowości - podkreśla bibliotekarz szkolny ZS Nr 2 we Włoszczowie.

Naród - jest to trwała wspólnota ludzka wytworzona
w procesie historycznym na podstawie wspólnych losów w historii,
wspólnej kultury i  języka ojczystego, wspólnie zamieszkiwanego terytorium
oraz więzów życia ekonomicznego, świadoma swojej odrębności
pomiędzy innymi narodami i przekazywana kolejnym pokoleniom.

 

Odkrywali wspólny kod kulturowy...

 

Na przykładzie esksponatów i omówienia uczniowie mogli zestawić życie wczoraj i dziś. Mogli zauważyć w dorobku swoich przodków i bliskość  z nimi -  poprzez  kontynuuowane obecnie różne zwyczaje, zachowania, sposoby, czynności czy mowę z elementami gwary świętokrzyskiej (świetne przykłady podawane przez panią Luzar!) oraz znaczące różnice cywilizacyjne - czyli poznawali  bogactwo polskiej kultury przekazywanej z rąk do rąk...

 

Pani przewodnik dziękowała naszym uczniom za żywy udział! Była naturalna i fajna interakcja. Każdy kierunek miał co powiedzieć od siebie. Znali, kojarzyli, podawali wiele nazw, słów, przepisów, sposobów produkcji, nazwisko Ignacego Łukasiewicza, polskiego uczonego farmaceuty, tego od wynalazku pierwszej na świecie lampy naftowej! Gdy doszło do wątku związanego z jedzeniem, dawnymi potrawami, z gwarą mieszkańców naszej ziemi i dzisiejszymi gustami, zwyczajami, tu bardzo błysnęli! Nagle jakby odkrywali kulturowe podobieństwa, kontynuacje, czasem niemalże identyczność w zachowaniach życiowych dzisiejszego pokolenia (od razu padały uwagi półgłosem albo  na głos przy 100 % pewności, aprobujące kiwnięcia głową, mimika na tak, słowne potwierdzenia poparte sympatycznym, niewymuszonym uśmiechem, zero wstydzenia się, gdy odgadywali) mimo znaczącego upływu czasu.

 

Dla 2 TE, TOR i TŻiUG  podziękowania  od pani Teresy  i pani Lidii za zachowanie i aktywność!

Słowa serdecznych podziękowań dla Pani Moniki Luzar z Biblioteki Publicznej we Włoszczowie!

 

 

,,Z niej się wyłaniam [...]"

                                                                 / św. Jan Pawel II, 14 04.2014 r.

IMG 0011

 

 

 

IMG 0015

 

 

 

IMG 0016

 

 

 

 

 

  

Źródło: tekst i foto Lidia Jurek
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental