IMG 0008

IMG 0077

29.09.2019r. w niedzielę w Czarncy uczczono 420. rocznicę urodzin hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego. O godzinie 10:00 mieszkańcy Czarncy, gminy i powiatu  oraz regionu, zaproszeni goście z dalszych województw zaczęli gromadzić się przy  pomniku bohatera narodowego postawionym 20 lat temu na placu przed Szkołą Podstawową.

W części oficjalnej obchodów odbyło się powitanie zgromadzonych osób przez prowadzącego uroczystość pana Rocha Kowalskiego - dyrektora Domu Kultury, który w imieniu organizatorów święta, tj. Urzędu Gminy Włoszczowa i Szkoły Podstawowej w Czarncy i Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego dziękował za przybycie przedstawicielom władz samorządowych województwa świętokrzyskiego, powiatu, gminy Włoszczowa, kuratorium oświaty, dyrekcjom, uczniom i pocztom sztandarowym szkół noszących imię hetmana, księżom z parafii Czarnca, strażackiej orkiestrze dętej z Oleszna, pocztom sztandarowym różnych instytucji i organizacji. Szczególnie serdecznie przywitano zawsze odwiedzających w rocznicowe jubileusze rodzinne gniazdo swego przodka - potomków wielkiego hetmana oraz przybyłych na uroczystość uczniów szkoły podstawowej z Krakowa ze sztandarem swego patrona, Czarnieckiego. Wszyscy uczestnicy obchodów otrzymali jubileuszową przypinkę.

Głos zabrali: pan Bartłomiej Dorywalski - wicewojewoda świętokrzyski, pani Wiesława Krawczyk - prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego, a w imieniu burmistrza Włoszczowy list odczytała pani Henryka Skiba - sekretarz gminy.

Przy pomniku hetmana odbyło się także ślubowanie uczniów pierwszych klas z dwóch szkół naszej gminy noszących imię Stefana Czarnieckiego, czyli Szkoły Podstawowej z Czarncy i Zespołu Szkół Nr 2 przy ul. Koniecpolskiej 40 we Włoszczowie.

Na najmłodszych dzieciakach z podstawówki szczególne wrażenie zrobiły salwa armatnia ku czci hetmana oraz pasowanie buławą hetmańską przez panią Magdalenę Michałek - dyrektor Szkoły Podstawowej. Starszy rocznik pierwszaków z ,,Czarnieckiego" we Włoszczowie został pasowany przez panna Marka Ledwocha - dyrektora placówki - okazałą szablą polską.

Pięknym zwieńczeniem tej części programu było pośmiertne odznaczenie Złotym Krzyżem Zasługi zmarłego w maju tego roku pana Zygmunta Fatygi -  długoletniego prezesa Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego. O nadanie krzyża wystąpił do pana Andrzeja Dudy - Prezydenta RP,  jeszcze za życia pana Zygmunta,  wicewojewoda świętokrzyski - pan Bartłomiej Dorywalski. Zaszczytne odznaczenie odebrał syn zmarłego prezesa - pan Piotr Fatyga, absolwent Liceum Ekonomicznego w ZS Nr 2 we Włoszczowie.

Czarnieccy uczniowie zaprezentowali wzruszający patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej z Oleszna nastąpił przemarsz z pocztami sztandarowymi do kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą koncelebrowaną w intencji hetmana oraz członków i sympatyków Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego, którą odprawiło czterech księży na czele z księdzem Janem Zalewskim, przybyłym na uroczystości z Danii.

Przed znajdującym się w kościele sarkofagiem hetmana m.in. i delegacja ZS Nr 2 złożyła biało-czerwoną wiązankę kwiatów.

W uroczystościach ,,Czarnieckiego" oficjalnie reprezentowali: uczennice i uczniowie kl. II sportowo-militarnej/ policyjno-pożarniczo-ratowniczej LO - jako składy pocztu sztandarowego w strojach z epoki, reprezentanci 8. klas pierwszych II LO i Technikum Nr 1 w naszym zespole szkół - składający ślubowanie przed pomnikiem Hetmana wraz z dyrekcją szkoły, przedstawicielami grona pedagogicznego i pracowników administracji - pan Marek Ledwoch, pan Piotr Suliga, pan Marcin Drążyk, pani Monika Józefowska, pani Lidia Jurek, pan Sławomir Kaczmarski, pan Mariusz Małek, pan Artur Ślęzak.

Po nabożeństwie na placu przed kościołem i w parku - Arboretum odbyła się dalsza część obchodów - był piknik historyczny z pokazami tańca, sztuk walki, strzelania z łuku i innymi atrakcjami. Można było podziwiać m.in. pokazy Grupy Rekonstrukcyjnej Ziemi Chęcińskiej oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Oddziału Armii Krajowej Mieczysława Tarchalskiego Marcina  (m.in. z absolwentami naszej szkoły, z Technikum Informatycznego, braćmi  Tadeuszem i Hubertem Jedliczka)

Przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego zaprezentowali wybitą na okoliczność 420. rocznicy urodzin wielkiego Polaka srebrną i złotą monetę kolekcjonerską.

3    Więcej zdjęć i film z uroczystości na:

3   A.D. 29.09.2019 r. w Czarncy w 420. rocznicę urodzin hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego działo się - i my tam byliśmy...

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/20191001abz

Źródło: tekst i foto Lidia Jurek