alt14.02.2019 r.  w Domu Kultury we  Włoszczowie odbyło się   spotkanie  edukacyjne o   tematyce  historycznej  poświęcone Cichociemnym -   elicie Polski  Walczącej...

Nowy-2

„W rozkazie nr 3 Naczelnego Wodza z dnia 20 VI 1941 czytamy: „Zatwierdzam znak spadochronowy w kształcie spadającego do walki orła. Na obczyźnie, gdzie myśli wszystkich Polaków biegną ustawicznie do chwili powrotu, a obraz jego różne w wyobraźni przybiera kształty, ma to sens szczególny. Wojsko Polskie widzi swój powrót w walce, poświęceniu i chwale. Chcemy, by orły naszych sztandarów zwycięsko spadały na wroga, zanim spoczną na swojej oswobodzonej ziemi.”  Po skoku bojowym do odznaki przybywał wianek, trzymany w orlich szponach. My, cichociemni żołnierze AK, mamy w wianku dodatkowo konspiracyjną kotwicę Polski Walczącej.”

alt

W  lekcji historii uczestniczyli reprezentujący naszą szkołę uczennice i uczniowie z klas LO: I policyjno-pożarniczo-ratowniczej/sportowo-militarnej  pod opieką wychowawcy pana Sławomira Kaczmarskiego oraz II administracyjnoprawnej/turystyczno-językowej pod opieką wychowawcy pana Michała Pioruna i II biomedyczej/matematycznej  pod opieką szkolnego doradcy zawodowego pani Kamili Muszyńskiej.

„Wywalcz Jej wolność lub zgiń – Cichociemni
w służbie walczącej Polsce”

– taki tytuł nosiła prelekcja dr. Tomasza Ossowskiego, którą wygłosił w dniu 14 lutego br. w Domu Kultury we Włoszczowie.

Spotkanie o charakterze edukacyjnym, na które licznie przybyli uczniowie włoszczowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zorganizował Klub Strzelecki Krasocin przy udziale Starostwa Powiatowego we Włoszczowie i Domu Kultury we Włoszczowie.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski, Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński oraz 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, której przedstawiciele zorganizowali stoisko promocyjne i poinformowali na początku spotkania m.in. o możliwości wstąpienia do formacji.

Patronat medialny objęło Echo Dnia i Radio Kielce.

Przybyłych do włoszczowskiego Domu Kultury powitał Dominik Brymerski przedstawiciel Klubu Strzeleckiego Krasocin. W imieniu Starosty Włoszczowskiego głos zabrał Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego we Włoszczowie Robert Ślęzak, który wyraził przekonanie, że „w tych czasach, gdzie potrzebne są dobre wzory do naśladowania, te wzory, które tkwią korzeniami w wydarzeniach ostatniej wojny i okupacji na pewno są tymi właściwymi”. Życzył jednocześnie ciekawych wrażeń podczas tej niecodziennej lekcji historii o Cichociemnych.

W spotkaniu uczestniczył również Zastępca Wójta Gminy Krasocin Jacek Sienkiewicz.

Pierwszym punktem programu była emisja filmu dokumentalnego o Cichociemnych i sposobie ich rekrutacji. Następnie dr Tomasz Ossowski - nauczyciel historii pracujący na co dzień w dwóch kieleckich liceach, w bardzo ciekawy sposób opowiedział o selekcji kandydatów na Cichociemnych, o ich szkoleniu, akcjach zrzutowych, w tym o operacji Adolphus – pierwszym zrzucie, który miał się odbyć w okolicy Włoszczowy. Przedstawił też sylwetki wybranych Cichociemnych i wspomniał o Jednostce Wojskowej GROM, która nawiązuje do tradycji Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Po spotkaniu młodzież i opiekunowie odwiedzili stoisko promocyjne 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, by uzyskać szczegółowe informacje o tej jednostce."

/ tekst i galeria za http://www.powiat-wloszczowa.pl/index.php?c=article&id=1450

alt

Źródło: http://www.powiat-wloszczowa.pl