IMG 2512

,, … Dlatego dziś nie wstydźmy się powiedzieć, że jesteśmy z nich dumni…” –  opinia jednego z  uczniów ,,Czarnieckiego" po seansie filmowym w Domu Kultury we Włoszczowie…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dywizjon-303-w-obiektywie-Arkadego-Fiedlera

Dywizjon 303 w obiektywie Arkadego Fiedlera

 

20.09.2018 r., w czwartek po czterech godzinach lekcyjnych, po wypełnieniu szkolnego rejestru wyjść,  poszły ze swoimi nauczycielami opiekunami do kina w DK  klasy…


- I biomedyczna/matematyczna/ochrona zdrowia LO;
- I administracyjnoprawna/językowa/psychologiczno-społeczna LO;

- I policyjno-pożarnicza/ratownicza/sportowo-militarna LO;
- III biomedyczna/matematyczna LO;
- III administracyjnoprawna/turystyczno-językowa LO;
- III psychologiczno-społeczna/ochrona zdrowia LO.

 

Z kolei dzień później do kina udały się inne klasy...

- IV Technikum Organizacji Reklamy;
- IV Technikum Informatyczne;

- II Technikum Ekonomicze/ Geodezyjne/ Żywienia i Usług Gastronomicznych;

- I Technikum Ekonomicze/ Technikum Orgaznizacji Reklamy/ Żywienia i Usług Gastronomicznych;

- II sportowo-militarna / ochrona zdrowia LO.

Młodzież ,,Czarnieckiego”  obejrzała polski film wojenny pt. ,,Dywizjon 303”  w reż. Denisa Delica nakręcony na podstawie znanej książki Arkadego Fiedlera pod tym samym tytułem - ( kto nie zna - biblioteka szkolna poleca zainteresowanym wypożyczenie książki  u nas. Może być pasjonującą lekturą i pogłębionym skonfrontowaniem historii elity bohaterskich polskich lotników  z obejrzanym dopiero co obrazem).

 

A jak wypadł seans filmowy i jakie wrażenia wynoszą  nasi uczniowie?  Uczeń kl. I ppr/sm LO,  Kacper Pluta zauważył…

 

-Historia opowiada o polskich lotnikach z jednostki 303 pod nazwą Dywizjon, o bohaterach, którym zawdzięczamy  tak wiele. Byli to odważni i pełni determinacji młodzi mężczyźni, którzy mieli w sobie chęć do  walki. Wiedzieli, że nie mogą się poddać.  Uważam, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę zrobili dla Polski. Większość z nas nie zdobyłaby się na takie poświęcenie. Musieli myśleć, że każdy z ich dni mógł okazać się tym ostatnim, lecz mimo to lecieli. Dlatego dziś nie wstydźmy się powiedzieć, że jesteśmy z nich dumni. Jeśli chodzi o sam film, to według mnie jest to ciekawe wykonanie. Szczególnie ujęły mnie momenty, w których pokazane są sceny walki w powietrzu. Jeśli chodzi o ten aspekt, to nawet brytyjskie produkcje są gorzej wykonane. Nie jest to typowy, nudny film historyczny. Jest dużo scen dynamicznych, akcja podtrzymuje napięcie i jednocześnie pozwala złapać cenny oddech.

b95e5304-9ba5-4279-99e9-f53a49a6d6e8

Piloci Dywizjonu 303 / foto wikipedia/dp

 

2 sierpnia 1940 r. sformowanoDywizjon 303, uważany za jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Ówczesnym polskim dowódcą tej jednostki byłmajor Zdzisław Krasnodębski, a zastępcą płk Witold Urbanowicz. Dowództwo było podwójne, jednak decydujący głos w praktyce należał do dowództwa RAF.

 

Polski dywizjon myśliwski 303 zadebiutował 31 sierpnia 1940 r. wspaniałym wyczynem bojowym, zestrzeliwując 6 samolotów nieprzyjacielskich bez strat własnych.

 

Podczas Bitwy o Wielką Brytanię zestrzelił on 110 niemieckich samolotów - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w walkach.

Bitwa o Anglię była bitwą powietrzną, która trwała od lipca do października 1940 r.. Rozegrana została nad południową Anglią i kanałem La Manche. Hitlerowska ofensywa lotnicza miała przygotować grunt pod operację desantową na Wyspy Brytyjskie. Celem stało się zniszczenie RAF-u (Królewskich Sił Powietrznych), zdominowanie przestrzeni powietrznej Anglii i podbój  Brytanii.

 

W Bitwie o Anglię walczyły 4 polskie dywizjony - 2 bombowe: 300 i 301, 2 myśliwskie: 302 i 303 oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. W sumie 144 polskich pilotów, których postawa rozsławiła ich imię na cały świat. Ze wszystkich strąconych nad Anglią samolotów, ponad 200 zestrzelili Polacy.

 

O wyczynach lotników ze słynnego dywizjonu powstała  książka pt. ,,Dywizjon 303”, którą napisał podróżnik Arkady Fiedler. Książka doczekała się blisko 30 wznowień, w tym pięciu w wydawnictwach podziemnych. Po raz pierwszy została wydana w Anglii w 1940 r. , w Polsce ukazała się sześć lat później.

 

Do historii przeszły słowa ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii sir Winstona Churchilla, który wspominając udział Polaków w bitwie o Anglię powiedział: ,,Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu, nie zawdzięczało tak dużo, tak nielicznym".

 

 

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/20180923abz

 

 

 

 

Źródło: relacja i foto Kacper Pluta i Anna Bauer kl. I ppr/sm LO, info pan Piotr Suliga
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental