IMG 20180124 093223

24.01.2018 r. uczniowie klas II Technikum Geodezji, Ekonomicznego oraz Organizacji Reklamy i Architektury Krajobrazu uczestniczyli w wycieczce do Częstochowy...

 

 

 

 

 

 

 

 

 Nie za daleko i nie całkiem blisko
wypad to był. 
Małe zaskoczenia, bo nie sądzili, że...

 

IMG 20180124 101550

01

 Gdy wezmą zapałki do ręki - przypomni się może klasowa  wycieczka?...

 

 

- Pierwszym punktem wyjazdu było Muzeum Produkcji Zapałek mieszczące się nieopodal stacji kolejowej (kiedyś szlaku kolei  Warszawsko - Wiedeńskiej). Jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce. Numer 1 na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - o wycieczce m. in. swojej klasy ( II TE/TG) napisała  pani Monika Maziarska.

Trochę z historii zakładu...

            Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego SA to polska fabryka zapałek z siedzibą w Częstochowie, miejscu znanym z pielgrzymek, funkcjonuje już od 1882 r. Zapałki produkowane są nieprzerwanie od momentu założenia firmy, w historycznym budynku i na linii produkcyjnej, którą zainstalowano około roku 1930.

            To tutaj przeszłość i teraźniejszość leżą ściśle obok siebie, a nawet wzajemnie się przenikają. Częstochowska fabryka zapałek jest „produkującym muzeum", a kilkudziesięcioletnia technika i technologia jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją dla wycieczek szkolnych i turystów z całej Europy. Fabrykę zapałek w roku 1881 wybudowali niemieccy przemysłowcy Julian Huch i Karol von Gehlig, natomiast produkcję zapałek rozpoczęto w 1882 roku. w roku 1912 nowym właścicielem fabryki zostaje Towarzystwo Akcyjne W.A. Łapszyn z Petersburga z Zarządem na Królestwo Polskie w Warszawie.

            W 1913 roku pożar zniszczył większość drewnianych budynków. Na tę okoliczność został nakręcony jeden z pierwszych trzech filmów kinematografii polskiej, który posiada we własnych zasobach i udostępnia go zwiedzającym Muzeum Produkcji Zapałek. Film trwa ok. 3 minut i jest uważany jako najstarszy zabytek polskiej kinematografii. Szybko odbudowano i zmodernizowano fabrykę zwiększając moce produkcyjne.

            W czerwcu 1930 roku wybuchł pożar, który uszkodził część maszyn i zabudowań. Po odbudowie, jeszcze w tym samym roku, nastąpiła gruntowna modernizacja zakładu. Fabryka otrzymała nowe maszyny do produkcji zapałek firmy Durlach oraz inne urządzenia, w czasie drugiej wojny światowej podobnie jak cały polski monopol zapałczany znajdujący się na terenie Generalnego Gubernatorstwa znalazła się pod niemieckim zarządem. Po wojnie w 1945 roku została upaństwowiona. Następnie na mocy Zarządzenia nr 291 Ministra Przemysłu Lekkiego w roku 1951 fabryka otrzymała nazwę Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego. W latach 1945 - 1997 fabryka była zakładem państwowym, a od 1997 została wykupiona przez pracowników i jest Spółką Akcyjną, której akcjonariuszami są pracownicy. Z inicjatywy Zarządu Spółki w roku 2002 powstało Muzeum Produkcji Zapałek, którego częścią w dalszej mierze jest sama fabryka. W fabryce do tej pory produkuje się zapałki z popularnej serii Black Cat, jak również zapałki niestandardowe - grillowe, kominkowe i reklamowe.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nD3Y3YTR3tM">film:  

 

Pani Monika Maziarska zwraca uwagę...

- Nie sądziłam, że tuż pod nosem mamy taką perełkę wśród muzeów - jedyne takie maszyny w Europie, które nadal pracują.

 

- Bardzo dziękujemy panu Eugeniuszowi Kałamarze - Prezesowi Częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego - za bardzo ciekawe przedstawienie historii zakładu.

IMG 20180124 143942

IMG 20180124 143632 1

 W łyżwach klasom II TE, II TG, II TAK i II TOR do twarzy!

 

- Po zwiedzeniu muzeum nadszedł czas na chwilę rozrywki: kino i łyżwy.

- Uczniowie poznali trochę historii z naszej okolicy, świetnie się bawili i już planują kolejny wyjazd!

Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: pani Teresa Pniewska, pani Katarzyna Kuśmierczyk i pani  Monika Maziarska.

 

 

 

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/20180130abz

Źródło: tekst i foto pani Monika Maziarska
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental