IMG 0027Nauczyciele „Czarnieckiego” przypominali o stanie wojennym. Zależy mi, by po prostu przypomnieć młodzieży, co się wtedy działopowiedział pomysłodawca „korytarzowej” akcji wizualnego pokazu, pan Sławomir Kaczmarski, wychowawca klasy II Liceum…

 

 Nowy-1

 

 

13.12.2016 r. podczas dwóch kolejnych przerw międzylekcyjnych, w godz. 9:35 – 10:40 na głównym holu I piętra ulokowali się organizatorzy przedsięwzięcia edukacyjnego z mobilnymi urządzeniami dydaktycznymi, prezentując młodzieży szkoły filmy, fotografie z podkładem muzycznym z okresu PRL w związku z 35. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego w Polsce przez gen. W. Jaruzelskiego.

 

Organizatorzy zaproponowali jako utwory ilustrujące  piosenki m.in. Kultu, Lombardu, zespołów rockowych mających ważne miejsce w historii polskiej muzyki.

 

Opiekunami tej formy pracy byli: pan Sławomir Kaczmarski, wuefista i trener sportowy, wychowawca II s/o/j LO oraz pan Cezary Świetlicki, historyk w „Czarnieckim”, również wychowawca klasy licealnej, II ap/ma. Okolicznościowe plakaty IPN-u „Zapal światełko pamięci” w gablocie w pobliżu pracowni historycznej 105 wyeksponowała bibliotekarz szkolny Lidia Jurek.

 

Pokaz multimedialny prowadziły dwie dziewczyny z klasy II administracyjnoprawnej LO, tj. Kasia Koń i Weronika Obarzanek.

 

Warta podkreślenia jest również praca wykonana przez uczniów klasy maturalnej, sportowo-militarnej LO, pomysłodawcą której był nauczyciel m. in. historii, pan Marcin Drążyk, wychowawca I biomedycznej Liceum - mundurowy patrol edukacyjny - w osobach Jakuba Łyska, Dominika Olszaka i Karola Bodziechowskiego -  w umundurowaniu wojskowym przeszli się na 4-5 lekcji po klasach w wiadomym celu - z informacjami o stanie wojennym.

 

13 GRUDNIA 1981 r.   STAN WOJENNY

PRAWDA  - PAMIĘĆ

 

Formy pracy żywe. Proste i surowe. Sugestywne, bo nastawione na obraz + dźwięk + słowo i samodzielne myślenie odbiorców, naszych uczniów. Każdy mógł przystanąć, zatrzymać się na chwilę, zobaczyć, wysłuchać, pomyśleć. Bezpośredni przekaz bez teatralizacji. Z myślą przewodnią - pamięć o wszystkich Ofiarach tych tragicznych wydarzeń.

Bardzo wszystkim dziękujemy za zaangażowanie w nasz pomysł!

 

Nowy-2

 

Ofiarom nocy stanu wojennego można zapalić światło wolności także wirtualnie...

 http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/ 

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/13122016swgaleria

 

 

Źródło: cytat w tytule - Cyprian Kamil Norwid, info pan Sławomir Kaczmarski, pan Marcin Drążyk, plakat IPN, słowo i foto Lidia Jurek

Redakcja: Lidia Jurek i Monika Kaczmarska