W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie w dniu 04.06.2014 r. odbyła się gala podsumowująca II edycję Powiatowego Konkursu „Ekokontrolki - elektrośmieci nie mają szans”, w której uczestniczyły drużyny konkursowe wraz z opiekunami i zaproszeni goście.

Starostwo Powiatowe reprezentował pan Cezary Nowak - kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Konkurs skierowany był do uczniów wszystkich grup wiekowych z terenu powiatu włoszczowskiego, a jego celem ustanowiono podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zwiększenie poziomu zbiórki tego sprzętu.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 9 drużyn, które łącznie zebrały 11 086kg elektrośmieci. Po podsumowaniu wszystkich czterech etapów konkursu wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali cenne nagrody.

Nagrodę za zajęcie I –go miejsca - kamerę cyfrową - otrzymała drużyna z ZSP2.

II miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Cieślach, otrzymując aparat cyfrowy.

III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Żelisławicach, która w nagrodę otrzymała radiomagnetofon.

Wszystkie drużyny konkursowe otrzymały podziękowania za udział w postaci tablic korkowych i dyplomów.

Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, serdecznie dziękujemy za propagowanie w lokalnym środowisku właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz budzenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Podsumowując akcję dochodzimy do wniosku, że razem możemy robić wielkie rzeczy, czego wymownym dowodem jest waga zebranych elektrośmieci.

Od kilku dekad, wraz z szybkim rozwojem technologii, otaczani jesteśmy coraz większą ilością różnego rodzaju urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Producenci prześcigają się w dostarczaniu nowych rozwiązań i funkcjonalności, unowocześniają i miniaturyzują swoje produkty, a społeczeństwa bogacą się i kupują coraz więcej sprzętu. Cykl życia produktów się skraca, co bezpośrednio przekłada się na systematyczny wzrost ilości odpadów powstających z urządzeń elektronicznych. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, ze względu na swój różnorodny skład i właściwości, traktowany jest jako oddzielna grupa odpadów, dlatego podlega specjalnym zasadom postępowania.

Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe wręcz trujące, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz stanowi tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Z zepsutej pralki, wypalonej żarówki, uszkodzonego telewizora do środowiska może przedostać się rtęć, ołów, chrom, kadm, nikiel, freon, azbest, związki bromu czy też związki chemiczne zwane PCB. Zbieranie i recykling e-odpadów ma na względzie nie tylko aspekty zdrowotne i środowiskowe, ale przyczynia się także do odzyskiwania cennych surowców (złoto, srebro, pallad czy platyna) zawartych w urządzeniach.

Selektywna zbiórka, demontaż w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania oraz unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji i pierwiastków, chroni środowisko naturalne przed skażeniem. Z kolei, odzysk surowców i wykorzystanie ich do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych, jak również przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych. Obieg materii w przyrodzie powoduje, że to, co dzisiaj wyrzucimy w niedozwolonym miejscu, jutro może nam zaszkodzić.

XXI wiek to pogoń za nowinkami elektronicznymi, co powoduje powstawanie samonakręcającej się machiny, błędnego koła kupowania i wyrzucania urządzeń. Wielu z nas chce nieustannie mieć najnowocześniejszy sprzęt: wymieniać telefon, aparat co kilka miesięcy. Generuje to niewyobrażalne ilości elektroodpadów. Dbajmy więc o środowisko i prawidłowo pozbywajmy się elektrośmieci, by w przyszłości nie wypić skażonej wody, nie zjeść zatrutego jedzenia i nie oddychać brudnym powietrzem.

Świadomi wagi podjętego problemu już dziś apelujemy o wsparcie w kolejnych edycjach konkursu.

 

IMG 2352

IMG 2363-1

IMG 2415-1