Poznawanie  twórców i ich dzieł

31.03.2021 r.

W Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich - siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach trwają prace nad nową ekspozycją. To pierwsza w tym mieście wystawa monograficzna, pochodzącego z Kielc wybitnego artysty malarza, grafika, przedstawiciela polskiej szkoły plakatu, Rafała Olbińskiego.

Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego, w PR Kielce powiedziała, że wydarzenie ma na celu przypomnienie twórczości tego wybitnego, światowego formatu artysty, urodzonego w stolicy Świętokrzyskiego -  Na wystawie znajdą się nie tylko obrazy, ale także ilustracje, projekty okładek czasopism i książek, a także plakaty, które przyniosły artyście wielką sławę. Obejmuje okres od lat 70. XX wieku do dziś. Prace pochodzą w większości z kolekcji prywatnych.

Wernisaż wystawy: jest planowany na dzień 01.07.2021 r.
Zakończenie wystawy: 31.10.2021 r.

To nie jedyna niespodzianka, jaką Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowuje dla miłośników sztuki!

W połowie czerwca 2021 r. w Muzeum Dialogu Kultur na kieleckim Rynku zostanie otwarta wystawa prac kolejnego uznanego artysty, Nikifora Krynickiego. Jest on zaliczany do grona najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych-prymitywistów.

Jak wyjaśnia Urszula Kinder, w Kielcach będzie można zobaczyć tylko małą część jego twórczości -  Dorobek liczy kilkadziesiąt tysięcy prac, a w naszym muzeum zostanie zaprezentowanych około 40. Wystawa będzie się składać głównie z autoportretów i panoram Krynicy, z której pochodził Nikifor, malowanych na skrawkach papieru, kawałkach tektury czy okładkach zeszytówWystawa przybliży także kulturę łemkowską, w której wychował się Nikifor Krynicki.

Żródło: https://www.radio.kielce.pl/, foto Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental