VI Międzynarodowy Konkurs Historyczny "Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w  obronie granic i niepodległości" - Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za  Granicą

 

 

 

 

 

Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego – Blog poświęcony  Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

 

27.03.2021 r.

Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w VI Międzynarodowym Konkursie Historycznym „Wojna polsko-bolszewicka 1919- 1920 w obronie granic i niepodległości”.

Konkurs objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Szczegółowe informacje na stronie:
http://komitet-pamieci-pileckiego.com/vi-miedzynarodowy-konkurs-historyczny-wojna-polsko-bolszewicka-1919-1920-w-obronie-granic-i-niepodleglosci/

02

 
Konkurs skierowany jest m.in. do uczniów szkół ponadpodstawowych. Do wyboru 3 kategorie prac:
Kategoria szkoły ponadpodstawowe (15 lat i więcej): plakat: „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920”

Kategoria szkoły ponadpodstawowe (15 lat i więcej): projekt serii znaczków pocztowych: „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920”

Kategoria szkoły ponadpodstawowe (15 lat i więcej): film: „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920”

Rozpoczęcie Konkursu od: 08 marca 2021 r.
Termin nadsyłania prac do : 14 maja 2021 r.
Wyniki Konkursu  ogłoszone  do: 28 maja 2021 r.

na stronie internetowej organizatora: http://komitet-pamieci-pileckiego.com/ oraz współorganizatora: www.s1p.edu.pl

Rejestracja do Konkursu:
-  pod bezpośrednim łączem
-  lub adresem wymienionymRegulaminie  lub  http://komitet-pamieci-pileckiego.com/konkurs.html .

Historia magistra vitae est...

Rządy Ententy również nie były w stosunku do Polski zbyt przychylne. Na konferencji w belgijskim Spa latem 1920 r. premier brytyjski David Lloyd George, nieprzychylnie ustosunkowany do Polaków, przekonany o nieuchronnym zwycięstwie militarnym Armii Czerwonej i korzyściach gospodarczych płynących ze współpracy Wielkiej Brytanii z Rosją Sowiecką, wymusił na Premierze Rzeczypospolitej Władysławie Grabskim zgodę na przyjęcie tzw. linii Curzona jako linii polsko-sowieckiego zawieszenia broni oraz zgodę na rozstrzygnięcie przez Radę Ambasadorów  (bez udziału Polski) podziału Śląska Cieszyńskiego (bez zarządzonego uprzednio plebiscytu), kwestii przynależności państwowej Wilna, Galicji Wschodniej, konstytucji Wolnego Miasta Gdańska i traktatu polsko-gdańskiego..

„Nie wiemy, co uczyni Koalicja, my musimy być gotowi, aby stanąć po stronie Polski. Los Polski jest naszym losem” - węgierskie czaspismo „Új Nemzedék” (Nowe pokolenie).

Na tym niekorzystnym dla Polski tle odmiennie od rządów Niemiec i Czechosłowacji zachowały się Węgry, które okazały się jedynym krajem w regionie, oferującym atakowanej przez bolszewików Polsce pomoc militarną w postaci 30 tys. kawalerzystów. Siły te nie zasiliły jednak obrony kraju ze względu na brak zgody rządów Czechosłowacji i Rumunii na przejazd oddziałów węgierskich przez terytoria tych krajów. Czesi nie chcieli nawet przepuścić transportów broni dla polskiego wojska, które Węgrzy postanowili przekazać wojsku polskiemu do walki z komunistami. Ostatecznie dzięki zgodzie Rumunii Węgry dostarczyły do Polski własnym taborem kolejowym „48 mln pocisków karabinowych typu Mauser, 13 mln pocisków typu Mannlicher, (…) poważną ilość pocisków artyleryjskich różnych kalibrów, 30 tys, karabinów typu Mauser i kilka milionów części zapasowych…”. Dostawy węgierskiej broni i amunicji przybyły na stację w Skierniewicach 12 sierpnia 1920 r.

/  Henryk Zieliński: Historia Polski 1914-1939. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1983 ISBN 83-04-00712-6
 Piotr Semka, Amunicja last minute, „Uważam Rze”, 28 marca 2011
  https://dzieje.pl/aktualnosci/konferencja-w-spa-upokarzajaca-misja-wladyslawa-grabskiego [dostęp 2017-10-25]

 

 

Źródło: info KP Rotm. Witolda Pileckiego, grafika Google
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental