02

 

 

 

 

 

 

Prace konkursowe naszych uczniów

 

22.03.2021 r.

Z satysfakcją informujemy, że kolejna praca przygotowana przez  ucznia ,,Czarnieckiego” została przekazana na II edycję konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych zorganizowanego przez Kancelarię Sejmu z inicjatywy Marszałek  Sejmu RP Pani Elżbiety Witek.

Konkurs ,,Polskie serce pękło. Katyń 1940” ma na celu upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej. Młodzież może wykazać się uzdolnieniami, umiejętnościami, zainteresowaniami w 3 kategoriach: praca literacka, praca plastyczna, tekst piosenki. Każdy uczestnik może złożyć po jednej pracy w każdej kategorii tematycznej.

,,[...]
Stoję dziś u kresu moich dróg
Każą nam wysiadać, to już tu
Ten brzozowy lasek to mój grób
 Jeszcze tylko westchnę jeden raz
Jeszcze myśl ostatnia
[...]"

W kategorii  ,,Praca plastyczna"  zadaniem uczestnika konkursu jest przygotowanie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską.

Do edycji 2021 Konkursu swój  projekt plakatu zgłosił Oskar Glanda, uczeń klasy I Technikum Informatycznego, który podczas wymiany szkolnej korespondencji w związku z udziałem w konkursie,  napisał  tak - O konkursie dowiedziałem się ze strony szkoły. Kategorią w jakiej postanowiłem wziąć udział była  praca plastyczna. Tytuł pracy to Polskie serce pękło. Katyń 1940. Moim opiekunem merytorycznym była Agnieszka Szymczyk. Pracę wykonałem pastelami olejnymi i nadałem kurierem na adres konkursowy.

Gdy otwierasz się na wydźwięk plakatu przygotowanego przez Oskara...
Rzucająca się w oczy prostota przekazu i  głęboka symbolika. Plakat z mocą, surowy, oszczędny  w wyrazie, ale przez zamysł, użyte kolory, cieniowania, zachowanie planów i perspektywy,  pełen dynamiki i  emocji. Ten rozpędzony, ogromny i przytłaczający pociąg jest celną metaforą sowieckiej zbrodni na polskim narodzie, gehenny tysięcy najpierw bezprawnie więzionych rodaków, a następnie wywożonych, deportowanych na nieludzką ziemię po głód, choroby, niewypowiedziane cierpienia, po śmierć i zapomnienie. Przemawia do wyobraźni i nie rodzi dylematów. Momentalnie wydobywa, kto był katem, a kto ofiarą. Nieco  z boku zaś, jakby z ukrycia,  z daleka,  wydobywają się, wyrastają subtelnie i przemyślanie zasygnalizowane Ofiary Katyńskiej Zbrodni z czterdziestego roku i drzewa, jedyni świadkowie mordu...

01

 

Żródło: info i plakat Oskar Glanda, fragm. tekstu Lecha Makowieckiego, ,,Katyń 1940" (Ostatni list) ze strony tekstowo.pl
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental