WEBINARIA | Szkoła Podstawowa nr 36 w Krakowie

Zaproszenie na  wykład dla nauczycieli
od Zamku Królewskiego w Warszawie

20.03.2021 r.

W związku z otwarciem na Zamku Królewskim w Warszawie wystawy „Arcydzieła Watykanu. Wystawa w 100 lecie urodzin Jana Pawła II,  24.03 – 13.06 2021 r. Dział Edukacji na Zamku Królewskim  zaprasza na bezpłatne webinarium dla nauczycieli -  „Mecenat papieski jako źródło kultury i sztuki europejskiej”.

Webinarium odbędzie się 24.03.2021 (środa) godz.17:00; platforma Zoom; czas ok. 90 min. Prowadzenie: Magdalena Tworzowska, Zamek Królewski w Warszawie

Na wybranych przykładach  omówione zostaną jego funkcje na przestrzeni dziejów:
- religijna - nauczanie zasad wiary np. „Biblia pauperum”
- estetyczna - tworzenie kanonów piękna i kształtowanie wrażliwości na piękno
- dydaktyczna - upowszechnianie zasad etyki chrześcijańskiej poprzez malarstwo
- użytkowa - inicjowanie przedsięwzięć budowlanych i różnego rodzaju inwestycji

Uczestnicy przyjrzą się skomplikowanym i burzliwym relacjom papieży i artystów takich, jak Bramante, Michał Anioł czy Bernini. Prowadząca przedstawi sztukę jako jeden z instrumentów do łączności wierzących z Bogiem i „boskością” oraz wagę znajomości symboli, toposów i postaci występujących w sztuce religijnej jako ułatwiających poruszanie się w świecie kultury dawnej i współczesnej.

Wykład towarzyszy wystawie „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II, Zamek Królewski w Warszawie, 24.03 – 13.06. 2021

Arcydzieła z Watykanu, T. Dolabella, księgozbiór Stanisława Augusta na  wystawach Zamku Królewskiego w Warszawie | dzieje.pl - Historia Polski

Uczymy po królewsku...
,,Arcydzieła z Watykanu".
Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II

Ekspozycja, mająca zainaugurować obchody 100. rocznicy urodzin Papieża, przypadającej 18 maja 2020 r., która z powodu sytuacji pandemicznej, uczci ich zamknięcie  w 2021 r. Wystawa ma być  hołdem złożonym wybitnemu Polakowi. Dlatego po raz pierwszy w Polsce pojawią się arcydzieła włoskiego malarstwa, użyczone specjalnie na tę ekspozycję przez Muzea Watykańskie: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia. Spragnionych napoić i podróżnych w dom przyjąć Olivuccia di Ciccarella, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, Święta Trójca z martwym Chrystusem Ludovica Carracciego, Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferatem i Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego.

Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy.

Wystawie towarzyszą utwory dedykowane Janowi Pawłowi II, skomponowane przez wybitnych polskich kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego.

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II to niezapomniana podróż do świata wartości chrześcijańskich, wiary, dialogu, piękna i kultury.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny w tym cykl wykładów i program edukacyjny dla dorosłych i dzieci - prosimy o kontakt w warunkach wprowadzonego  ponownego lockdownu.

DOROŚLI

Spotkanie z kuratorem i wspólne zwiedzanie wystawy

• 10 kwietnia
  • 8 maja

godz.: 11.00, 13.00,

wstęp: na podstawie biletu w cenie 25 zł, zbiórka w Sieni Wielkiej

Muzeum po godzinach. Arcydzieła z Watykanu – wieczorne zwiedzanie z pracownikami Działu Edukacji

• 15 kwietnia
  • 22 kwietnia

godz.: 18.00, 19.00,

wstęp: na podstawie biletu w cenie 25 zł, zbiórka w Sieni Wielkiej.

Jan Paweł II w muzyce i słowie  – spotkanie z Jackiem Cyganem autor canto-biografii oraz Jackiem Moskwą - autorem biografii

18 maja, godz. 18.00,

wstęp: na podstawie biletu w cenie 20 zł

Godzina ze sztuką – cykl spotkań na ekspozycji Zamku

• 18 kwietnia – Simone Martini i włoskie malarstwo temperowe

godz. 12.00,

wstęp: na podstawie biletu w cenie 10 zł, zbiórka w Sieni Wielkiej

Muzeum dostępne – oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnościami

• 7 maja – oprowadzanie osób z niepełnosprawnością wzroku
  • 14 maja – oprowadzanie osób z niepełnosprawnością słuchu

godz. 17.00, wstęp bezpłatny, szczegóły i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DZIECI

Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora. Arcydzieła z Watykanu – zajęcia plastyczno-historyczne dla dzieci (7–12 lat)

• 10 kwietnia – Małe państwo z wielką historią. Watykan jego dzieje i zbiory

godz.: 10.00, 11.00, 12.00,

wstęp: na podstawie biletu w cenie 10 zł, zbiórka w Sieni Wielkiej

Arcydzieła z Watykanu – inspiracje – spotkania on-line

• 17 kwietnia - Fra Angeliko mistrz tempery jajowej
  • 15 maja - Mozaika - kamień, ceramika, szkło

godz. 12.00.

wydarzenia dostępne on-linewww.zamek-krolewski i zamkowy Facebook.

Wystawie towarzyszy  przestrzeń edukacyjna z zadaniami i ciekawostkami dla najmłodszych gości wystawy.

NAUCZYCIELE, PRZEWODNICY, EDUKATORZY - ONLINE

• 24 marca - Mecenat papieski jako źródło kultury i sztuki europejskiej, Magdalena Tworzowska - godz. 17.00, bezpłatne spotkanie na platformie ZOOM. Szczegóły i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie pozdrawiamy

Dział Edukacji