alt

 Czytanie to jedyna rzecz,
która pozwala Ci używać Twojej wyobraźni.
..

27.09.2020 r.

Jednym z zadań biblioteki powinno być wskazanie uczniom zastępstwa: gdzie mogą znaleźć darmowe książki.

Poniżej przedstawiamy aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków. Zapraszamy do korzystania.O bibliotekach cyfrowych, które przychodzą do Ciebie -  o ich zasobach, adresach, zestawieniach -  rekomendowanych wszystkim do korzystania możesz poczytać na naszej szkolnej stronie w artykułach z ubiegłego roku szkolnego / Aktualności lub klikaj bezpośrednio w zakładkę BIBLIOTEKA. Tam masz zestawienia - ,,gotowce"!

W zasobach Internetu można odnaleźć wiele interesujących źródeł z bezpłatnymi i legalnymi e-bookami. Bogate zasoby zdigitalizowanych książek, dokumentów natywnie cyfrowych oraz dokumentów audiowizualnych dostępne są w bibliotekach cyfrowych. Osoby chętne do zgłębiania tego tematu zachęcam do przeczytania książki Biblioteki cyfrowe: tworzenie, zarządzanie, odbiór.

Czym jest biblioteka cyfrowa?

BIBLIOTEKA CYFROWAto system informacyjno-wyszukiwawczy tworzony przez instytucję sprawczą lub podmioty współpracujące, w którym gromadzone są uporządkowane zbiory zasobów cyfrowych, tj. dokumenty w oryginalnej postaci cyfrowej (born digital) oraz dokumenty zdigitalizowane będące odwzorowaniem dokumentów w postaci tradycyjnej, udostępniane bezpłatnie w sieci za pomocą specjalistycznego oprogramowania do tworzenia biblioteki cyfrowej i zarządzania nią. Zbiory cyfrowe są wyszukiwalne w bibliotece cyfrowej za pomocą specjalistycznego mechanizmu wyszukiwawczego. Biblioteka cyfrowa tworzona jest na podstawie tradycyjnych procesów bibliotecznych, tj.: gromadzenia, opracowania, udostępniania, archiwizowania oraz dodatkowo na podstawie nowych procesów, jakimi są: digitalizacja, publikowanie, zarządzanie kolekcjami cyfrowymi oraz prawami autorskimi. Misją biblioteki cyfrowej jest zapewnienie użytkownikom dostępu do dziedzictwa kulturowego w postaci zbiorów cyfrowych oraz zachowanie ich (w odpowiednich formatach) dla potomnych dzięki procesowi długoterminowej archiwizacji. Struktura biblioteki cyfrowej składa się z następujących komponentów: obiekty cyfrowe, kolekcje cyfrowe, metadane, infrastruktura techniczna, interfejs, projekty, usługi, użytkownicy oraz wyspecjalizowany zespół architektów.

Lista bibliotek, repozytoriów, archiwów i muzeów cyfrowych

http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/

https://otwartezasoby.pl/cyfrowa-biblioteka-narodowa/

https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3928-czytanie-on-line-bez-ryzyka-zakazenia.-najwieksza-biblioteka-cyfrowa-w-polsce-otwarta.html

WOLNY DOSTĘP -  BIBLIOTEKI CYFROWE

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Ninateka.pl

Ninateka – platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajdują się filmy fabularne, dokumentalne,  animacje, filmy eksperymentalne, spektakle  teatralne, opery, zarejestrowane koncerty muzyki, słuchowiska i programy publicystyczne, kolekcje tematyczne, dostępne legalnie i bezpłatnie.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

OFERTY FIRM

Empik Premium

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

iCzytam.pl

Serwis iCzytam.pl oferuje kilkadziesiąt darmowych książek onnline i audiobooków podzielonych na grupy wiekowe2-5 lat6-9 lat i ponad 9 lat.

Publio - darmowe ebooki

To księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKI
Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla najmłodszych zgrupowane w kategoriach: Bajkowy kacik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania!

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stroniemożna za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na   kanale YouTube.

/Wybór i oprac.
Barbara Maria Morawiec, Biblioteki cyfrowe: tworzenie, zarządzanie, odbiór, Gliwice, OnePress-Grupa Wydawnicza Helion, 2016, s. 43.

A z jakich źródeł jeszcze korzystać? Dajemy znać...

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa      https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra

Europeana                                      https://www.europeana.eu/pl

Federacja Bibliotek Cyfrowych       https://fbc.pionier.net.pl/

https://pl.khanacademy.org/
Strona umożliwiająca naukę i zabawę w kilkunastu językach. Jest możliwy wybór języka, przedmiotu (np. matematyki w klasie 4, języka obcego), trudności zadań oraz kontroli postępów dziecka przez zalogowanego rodzica.

- Khan Academy w bazie narzędzi TIK:
https://biblioteka.pl/aplikacja/48/Khan-Academy

https://polska-poezja.pl/
Polska poezja czytana przez najlepszych polskich aktorów.

- Wikiźródła:
https://pl.wikisource.org/wiki/Wiki%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Niezdecydowanym polecam opcję: Losowy tekst

- Jeszcze jedno zestawienie:
http://pm.katowice.pl/biblioteka/2020/03/17/ksiazki-online-i-nie-tylko/?fbclid=IwAR1LD-rs3EREvvCOgyL0Ov7y_GeKIZE3KOaGWrUVijqjUm89FvjSgG67tE8

- Bezpieczniki Taurona - gry i zabwy z kategorii przyroda, fizyka:
https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/uczen

- Używajcie  grup translacyjnych, które tłumaczą komiksy za darmo.
Grupa CFC: 
https://grupa-cfc.blogspot.com/
Grupa Grumik: https://grumisie.blogspot.com/

- Czytajcie na - bajkowytata.com

- Zachwalamy bibliotekę on-line (książeczki dla dzieci 2-5 lat, 6-9 lat) gratis na stronie http://iczytam.pl/

- Bezpośredni link do darmowych książek: http://iczytam.pl/dla-dzieci-od-2-5-lat

- Bardzo obszerne zbiory różnych domen Wikipedii / np. starsze , przedwojenne wydania klasyków na Wikiźródłach /Wikisource, grafikę na Wikicommons itd. Łatwo dostępne, darmowe.

Internetowa Czytelnia całą dobę on-line.  Czym jest IBUK Libra?

http://libra.ibuk.pl/
Serwis -  to pierwsza i największa czytelnia online podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. W ibuku znajdziemy publikacje naukowe z zakresu humanistyki, nauk społecznych, ekonomicznych, matematyczno-przyrodniczych, prawnych, medycyny i informatyki. Do dyspozycji czytelników pozostają także leksykony, słowniki oraz publikacje w języku angielskim i niemieckim. 

Dlaczego warto?
IBUK Libra - Czytelnia internetowa dla każdegozapewnia czytelnikom bibliotek bezpłatne korzystanie on-line z wykupionych tytułów. Wystarczy udać się do czytelni w bibliotece publicznej po hasła dostępu i można korzystać z książek na własnym komputerze, w kawiarence internetowej, w czytelni i gdziekolwiek zechcemy. Posiadając kod dostępu nie musimy wychodzić z domu, by zdobyć książkę, której potrzebujemy – wystarczy sięgnąć do czytelni online. Nie musimy dźwigać ciężkich podręczników – z wszystkiego możemy korzystać na własnym tablecie, smartfonie czy notebooku.

Więcej  o IBUK LIBRA w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie...
https://zs2wloszczowa.pl/index.php/biblioteka/2255-jak-sie-uczy-mam

 

 

Opracowanie i redakcja: Lidia Jurek