×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: [ROOT]/images/21122015galpierniki.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder:

IMG 20151216 083138Jakie słodkie zapachy kojarzą się wam ze świętami Bożego Narodzenia? Z pewnością wielu bez wahania odpowie – „pierniki!”. Dzięki wytężonej pracy kulinarnej uczennic i uczniów „Czarnieckiego” wielu z was będzie miało przyjemność rozsmakowania się w nich...

 

 

 

 

 Nowy-2

 

W Boże Narodzenie rodzinną biesiadę możemy umilić,  częstując naszych gości, po staropolsku, pysznym ciastkiem. W roli głównej…

P I E R N I K!

Nowy-3 

Z pamiętnika? Nie… Powiedzmy z lekkim przymrużeniem oka, prawie z bloga kulinarnego, w dialogu z nauczycielem zawodu Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w „Czarnieckim”, panią Barbarą Czyżewską…

 

B.C.: ,,Do świąt pozostało już tylko kilka dni. W powietrzu od dawna unosi się charakterystyczny, cudowny zapach świątecznych pierników. Wiele oczu z zaciekawieniem spogląda w stronę naszej pracowni gastronomicznej."

L.J.: Nic dziwnego dla nas! Ale gdy w tych dniach odwiedzają szkołę, przychodzą do nas, ludzie z zewnątrz, mogą, zaskoczeni miłymi aromatami, spytać: „Co to tak pięknie pachnie?” Odpowiedzmy im z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy…

B.C.: ,,A tu tak pachnie, bo Uczennice i Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych działają niestrudzenie już od początku grudnia. Dwoją się i troją! Tworzą bajecznie kolorowe, piękne choinki piernikowe! I szopki bożonarodzeniowe! Gdy popatrzy się na nie, aż trudno uwierzyć, że można je zwyczajnie zjeść…"

 

L.J.: Nic dziwnego, że Jaś i Małgosia skusili się na kawałek słodkiego pierniczka… Okazałe szopki spowite celofanową chmurką wyglądają tak wspaniale, że przez moment… żal je schrupać.

B.C.: ,,Nasi uczniowie prześcigają się w pomysłach na dekorację piernikowego drzewka. Z przyjemnością patrzymy na ich zaangażowanie. Niesamowita kreatywność młodzieży sprawiła, że w pracowni wyrósł magiczny, piernikowy las.

Z satysfakcją trzeba przyznać, że jego magię podziwiano w dniu 18 grudnia 2015 r. podczas kiermaszu świątecznego w Domu Kultury oraz w Powiatowym Centrum Kulturalno – Rekreacyjnym we Włoszczowie!

Cieszymy się, że część naszej pracy i włożonego w nią serca trafi do wielu rodzin i radować będzie oczy i serca innych!"

 

 Nowy-4

 

Zanosząc do swych domów pierniczki od „Czarnieckiego”, zaniesiecie Państwo ukryte w nich… dobre życzenia i pozytywne emocje, radość i życzliwość naszych Uczennic i Uczniów oraz Nauczycieli, pod okiem których przygotowano je – pani Barbary Czyżewskiej i pani Justyny Pędziwilk-Szwedy.

Wszystkim życzymy, by szybko znikały ze świątecznego stołu. I z choinki także!

 

S M A C Z N E G O !

 

 

 

 IMG 20151216 083115

 

 

 

Dlaczego „Czarniecki” je wypieka? O bożonarodzeniowych piernikach słów kilka…

Nic dziwnego! Pierniki to tradycyjne słodkie ciasteczka doprawione aromatycznymi, korzennymi przyprawami, których wyjątkowy i unikatowy smak towarzyszy nam podczas świętowania. Pierniczki pojawiły się w Polsce w XVII w., w Krakowie i Toruniu, a pierwsze wzmianki o ich obecne są już w źródłach z XIV stulecia. W polskiej kultury zadomowiły się w XVIII w. i z miejsca stały się symbolem dobrobytu.

Dziś triumfalnie wróciły na nasz stoły, wspaniale je zdobiąc, ciesząc kubeczki smakowe, radując oko fantazyjnymi zdobieniami z lukru albo czekolady, posypkami w tęczowych kolorach, przede wszystkim wybornie smakując do świątecznej herbaty, aromatycznej kawy. Dodają rodzinnym spotkaniom walor wspaniałej staropolskiej tradycji!

Piernik składa się z ciasta pszenno-żytniego, jajek, mleka, miodu oraz skameralizowanego cukru. Można go również wzbogacić o inne składniki, np. marmoladę, bakalie i orzechy oraz polać czekoladą lub marcepanem, lukrem posypać pudrem. Dekoracyjnie przystrojone mają niepowtarzalny, głęboki smak. Najlepsze wypieki powstają z ciasta, które długo leżało w chłodnym miejscu. Stąd też zwyczaj zagniatania ciasta na pierniki zaraz po Andrzejkach.

Ozdabianie pierników to prawdziwa sztuka. Wycięcie odpowiednich kształtów to nie wszystko – żeby robiły wrażenie, powinniśmy dodatkowo przyozdobić je ciemną czekoladą (woda+margaryna+cukier+kakao), lukrem (sok z cytryny+cukier+puder) oraz innymi cukierniczymi ozdobami, posypkami. Stylizowanie świątecznych wypieków to rewelacyjny sposób na zintegrowanie rodziny, włączenie małych i dużych do przygotowania świąt. Twarde pierniki mogą stać się także piękną ozdobą choinkową – przed włożeniem ich do piekarnika, wystarczy zrobić w cieście dziurkę, przez którą potem przewleczemy kolorową wstążkę, cieniutki rzemyk, barwne nitki…

 

IMG 20151217 170126 

                  

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/21122015galpierniki

 

 

Źródło: materiał  i cytaty za panią Barbarą Czyżewską, „Kuchnia polska 1001 przepisów” Ewa Aszkiewicz

Opracowanie: Lidia Jurek i Monika Kaczmarska