Tagi: Poradnik – Strona 6 z 6 – SYSTEMY ANTENOWE

 

 

 

 

20.04.2021 r.
 

,,Psychoterapię nazywamy ,,leczeniem przez mówienie”, ale psychoterapia to zaplanowany
i zorganizowany proces, podczas którego pacjent ma możliwość lepiej poznać siebie,
zmienić myślenie o sobie, innych i świecie, a z czasem zmienić swoje zachowanie.
Psychoterapeuta nie pomoże Ci bez Twojego udziału."

Rzecznik Praw Pacjenta wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Nastoletniego Azylu opracował poradnik dla dzieci i młodzieży „Z psychiatrią na Ty”, który jest dostępny na stronie internetowej Rzecznika https://www.gov.pl/web/rpp/z-psychiatria-na-ty.

W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji należy kontaktować się bezpośrednio z Rzecznikiem Praw Pacjenta ul. Młynarska 46, 01-171 Warszawa; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel.: 22-532-82-50; www.gov.pl/rpp.

Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00 oraz w soboty w godzinach 8.00 – 16.00 pod numerem telefonu 800 190 590 (bezpłatne połączenia z telefonów stacjonarnych i komórkowych).

Question Mark (Gráfico) por Gravity Studio · Creative Fabrica

          ,,Psychoterapia to nie jest TYLKO rozmawianie! 
        To, co nas najbardziej w życiu zmienia i kształtuje,
                            to relacje z innymi ludźmi.

Od bliskich nam osób (rodziców, dziadków, starszego rodzeństwa, opiekunów, wychowawców, nauczycieli) od urodzenia uczymy się prawie wszystkiego, co umiemy i czego potem używamy w życiu.

Każdy człowiek w każdym wieku może doświadczać lęku, który może być prawidłową i zrozumiałą reakcją w wielu sytuacjach. Stan lękowy to taki lęk, który jest zbyt duży, nie pasuje do danej sytuacji i utrudnia normalne zachowywanie się. Z tym pierwszym możemy radzić sobie sami. Musimy się zastanowić, czego się boimy, a potem, co można zrobić, żeby problem był mniejszy, np. bojąc się sprawdzianu z matematyki, możemy się do niego lepiej przygotować. O lękach warto rozmawiać, ponieważ możemy je w ten sposób nazwać, oswoić i zrozumieć. Jeżeli nie potrafimy rozmawiać na takie tematy z bliskimi, możemy poprosić o pomoc osoby specjalnie do tego przygotowane, np. pedagoga czy psychologa.

Jeżeli doświadczamy lęku, który nie jest dla nas w żaden sposób zrozumiały i nie pozwala nam normalnie żyć, POMOC może być niezbędna. Warto powiedzieć jakiemuś zaufanemu dorosłemu, że jest problem, który jest dla nas za trudny - pomoże nam zorganizować pomoc."

 

 

Źródło: KO w Kielcach, gov.pl - cytowane fragmenty poradnika
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental