31 maja„Chroń zdrowie – nie pal tytoniu” to hasło tegorocznych obchodów, Światowego Dnia bez Tytoniu, obchodzonego 31 maja 2020 r.

Światowy Dzień bez Papierosa

Corocznie, począwszy od 1988 roku, 31 maja,  obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Realizowana akcja jest częścią programu Europy wolnej od dymu tytoniowego, która  został przyjęta na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia tytoniu, także papierosów elektronicznych oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat skutków zdrowotnych używania tytoniu i narażania na dym tytoniowy.

Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, a w efekcie umieralności. Dlatego tak ważna jest promocja zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu, motywowanie do odpowiedzialnych wyborów związanych z własnym zdrowiem i zdrowiem bliskich osób, promocja alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz kształtowanie postaw asertywnych szczególnie wśród młodych ludzi.

Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia (m.in. chorób naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, naczyń mózgowych i tętniaka aorty). Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu na układ krążenia (np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór). Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku.

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu » Powiat WodzisławskiRzucenie palenia jest więc najważniejszym zaleceniem zdrowotnym! Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Wypalanie nawet kilku sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia .

Używanie e-papierosów nie jest bezpieczne zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Większość e-papierosów zawiera nikotynę. Używanie nikotyny w okresie dojrzewania może zaszkodzić tym częściom mózgu, które są odpowiedzialne za uwagę, uczenie się, nastrój i kontrolę impulsów. E-papierosy mogą zawierać inne szkodliwe substancje oprócz nikotyny, które szkodliwie wpływają na układ oddechowy i krążenia.

Światowy Dzień bez Tytoniu - Szkolne Blogi

Światowy Dzień bez Tytoniu. - Powiatowa Stacja Sanitarno ...

Źródło: inffo pani Małgorzata Pytlarz
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental