Zdjecie711.12.2019 r. młodzież klas: II AP/J /PS LO, IV TI, III PS/DJ LO, I TE/TI, IV TOR/TAK, II SM/PPR LO uczestniczyła w wykładzie specjalisty ds. HIV/AIDS pana Romana Latoszyńskiego, który pracuje w Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania pytajnik 

 Wyobraźnia - twój wybór i szansa. 

Zastanów się, jakie ścieżki wybierasz...

Od twoich wyborów zależy twoje zdrowie...

Na bezpiecznych ścieżkach nie spotkasz wirusa HIV!

 

 

Zdjecie3

  

Pan Roman Latoszyński jest osobą seropozytywną, czyli zakażoną wirusem HIV.

Osoby seropozytywne są przeważnie młode, mają mniej niż 30 lat, ale zdarzają się też ludzie w podeszłym wieku. Każdy powinien wiedzieć, jak uniknąć zakażenia, bo może ono przydarzyć się wszystkim.

Kiedyś też myślałem, że ten problem mnie nie dotyczy – wyznał pan Roman – A wystarczyło tylko jednorazowe ryzykowne zachowanie. Niestety, zakaziłem nie tylko siebie, ale i swoją żonę. Zamiast zapewnić drugiej osobie bezpieczeństwo, możemy podarować jej śmierć. AIDS jest wciąż chorobą śmiertelną. Nie ma szczepionki chroniącej przez zarażeniem się wirusem HIV. Dostępne leki tylko spowalniają rozmnażanie się wirusa, ale go nie usuwają z organizmu...

Specjalista przekazywał młodzieży podstawową wiedzę o sposobach zakażenia się wirusem HIV. Podkreślał, że jest to dużo trudniejsze, niż zakażenie się innymi śmiertelnie niebezpiecznymi wirusami, np. wirusowego zapalenia wątroby, czyli żółtaczki typu A (HAV) i typu C (HCV). Konieczna jest do tego większa ilość krwi. W przypadku wirusa HIV to 0,1 ml, wirusa HAV: 0,0004 ml, a wirusa HCV: 0,001 ml. Czekaj z seksem, a nie z badaniami!

Roman Latoszyński zaznaczył, że AIDS to tylko jedna z ponad 30 chorób przenoszonych drogą płciową, a wszyscy boją się tylko tej jednej.

Tymczasem w Polsce wzrasta liczba zachorowań na choroby weneryczne - bardzo groźne! Kiłę i rzeżączkę. Wciąż można zarazić się wszawicą łonową czy opryszczką narządów płciowych. Nie zawsze dzieje się to pod wpływem kontaktów seksualnych. W przypadku wszawicy wystarczy spać obok osoby dotkniętej tym pasożytami, które same zmieniają właściciela. Osoby zakażone chorobami wenerycznymi przeważnie zwlekają z wizytą u lekarza.

Polacy są na ostatnim miejscu wśród narodów Unii Europejskiej, które się badają – przyznał pan Roman Latoszyński. – Stąd bierze się wysyp zakażeń. Skuteczność leczenia obniża też uodpornienie się organizmów na antybiotyki.

– Stuprocentową pewność daje tylko wstrzemięźliwość seksualna – zaznaczył. – W związku poza miłością najważniejsza powinna być wierność tej drugiej osobie. Często o tej wierności zapominamy. Gdybyśmy byli sobie wierni, nie byłoby zakażeń wirusem HIV i innymi. Istotny w związku jest jeszcze szacunek, bo to wyższa forma miłości.

HIV zawsze prowadzi do AIDS!        Znalezione obrazy dla zapytania uwaga hiv

Na zakażenie się wirusem HIV narażone są osoby uzależnione od narkotyków, wstrzykujące sobie np. opium, czy kokainę, jeśli nie używają  jednorazowych igieł i strzykawek. Ryzyko niesie też wciąganie narkotyku, bo może on zawierać tłuczone szkło, które kaleczy błonę śluzową nosa i w ten sposób otwiera wrota zakażeniom.
Aby się nie zakazić, należy używać własnych przyborów kosmetycznych, w tym szczoteczek do zębów, żyletek, sprzętu do golenia i depilacji. Trzeba mieć pewność, że w gabinetach kosmetycznych do zabiegów, np. przekłuwania uszu, są stosowane przybory sterylne lub jednorazowe. Placówki medyczne muszą używać jednorazowych igieł i strzykawek.

Zakażenie wirusem HIV nie oznacza, że zachorujemy na AIDS w szybkim czasie. Choroba może rozwinąć się po miesiącach, czy latach od zakażenia. Objawami zakażenia wirusem HIV są bóle głowy, stan podgorączkowy, nadmierna potliwość, wysypka. Często pojawiają się powiększone węzły chłonne. Po tym okresie następuje tak zwana faza ciszy i objawy te ustępują. AIDS objawia się w pełni osłabieniem organizmu, znacznym spadkiem masy ciała, nocnymi potami, suchym kaszlem, białymi krostkami na języku, uporczywymi biegunkami. AIDS powoduje bakteryjne zapalenie płuc, grzybicę płuc, grzybicę tchawicy.

 

Zdjecie1

 

 Zdjecie4

 

Zdjecie5

 

Zdjecie8

 

 

 

 

 

Źródło: tekst i foto pani Małgorzata Pytlarz
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental