zdj1

 

Jak fajnie przygotować i poprowadzić ciekawy QUEST uczyli się na warsztatach…

 

 

 

 

 

 

 Nowy-1

 

 


26.04.2016 r. uczniowie naszej szkoły: Anduła Weronika, kl. II sm/ob LO, Chudobska Kinga, Górski Damian i Gadek Patryk, kl. II TE/TŻ/TG uczestniczyli w warsztatach „Metodologia opracowania Questu".

 

 

Organizatorem szkolenia jest Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Oświaty „Pogodna Jesień" w ramach zadania publicznego „Włoszczowskie wędrówki z questami" współfinansowanego ze środków Gminy Włoszczowa.

Na wykładzie, przeprowadzonych przez panią Elżbietę Wronę uczniowie mogli poznać zasady konstruowania i przeprowadzania questu.

 

Młodzież z „Czarnieckiego” będzie również współautorami pierwszej gry terenowej po Włoszczowie. Poza częścią teoretyczną - 3 wykłady - zorganizowanych zostanie 8 zajęć w terenie. Całość potrwa ponad miesiąc.

 

 

- Z niecierpliwością czekamy na efekt, by móc w najbliższym czasie przejść w całości Quest – zaznacza pan Michał Piorun, nauczyciel koordynator niezwykle popularnego nie tylko wśród młodych ludzi przedsięwzięcia.

 

 

 

    

 Nowy-2          - Ej, ty. Przeszedłeś tego questa?
                        - Pewnie, łatwy był...

 

 

„… Jest wiele sposobów prezentacji, udostępniania i interpretacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Mogą być one wykorzystane zarówno w edukacji regionalnej, jak i przy tworzeniu atrakcji turystycznych, w tym ekomuzeów czy zielonych szlaków.

Jednym z tych sposobów jest questing (poszukiwanie, pogoń) - metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku jest umieszczona skrzyneczka, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy. W USA, gdzie powstała ta koncepcja odkrywania walorów przyrody i dziedzictwa, często questy porównywane są do poszukiwania skarbów. W Polsce najbliższa jest harcerskiej zabawie w podchody.

 

Specjaliści - Delia Clark i Steven Glazer - twierdzą, że „najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli czy odkryli poprzez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy się nauczyć, jak dostrzegać szczegóły - i odkrywać ukryte historie".

Głównym celem tworzenia questów jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Ważne jest odkrycie niezwykłego charakteru przestrzeni, w której się żyje – jej genius loci, poprzez zwrócenie uwagi na, często z pozoru zupełnie zwyczajne, codziennie mijane miejsca i dostrzeżenie w nich wyjątkowości, wartości i atrakcyjności…”

 

/ cytat z oprac. Barbary Kazior/

 

 Nowy-4

 

 zdj2

 

zdj3

 

 

 

Źródło: materiał pan Michał Piorun

Opracowanie: Lidia Jurek i Monika Kaczmarska