Nowy-111.06.2016 r. w całej Polsce rozpoczynają się egzaminy zawodowe w technikach i szkołach zawodowych. W „Czarnieckim” do egzaminów pisemnych i praktycznych w sesji letniej przystąpi 87 uczniów Technikum Nr 1…

Nowy-2

https://www.cke.edu.pl/egzamin-zawodowy/egzamin-w-nowej-formule/       http://www.egzaminzawodowy.info/egzamin-potwierdzajacy-kwalifikacje-zawodowe

Egzaminy zawodowe w Polsce od 2012 r. odbywają się w nowej formule, zreformowanej. Wcześniej uczniowie m.in. różnych techników zdawali jeden duży egzamin na koniec szkoły.

Nowy-3

Obecnie uczniowie technikum mają ich kilka w czasie trwania nauki. W ten sposób zdobywają kwalifikacje zawodowe. Niektóre specjalności mogą mieć nawet 3 kwalifikacje. Oznacza to, że trakcie nauki uczeń przystępuje do egzaminu zamykającego pewien etap kształcenia. Dopiero, gdy je wszystkie zda, uzyska konkretne uprawnienia zawodowe – „…Od 1 września 2012 r. weszły w życie przepisy wprowadzające zmiany w szkolnictwie zawodowym. W zawodach przedstawionych w nowej klasyfikacji wyodrębniono kwalifikacje. Przez kwalifikację w zawodzie należy rozumieć wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia, których osiągnięcie potwierdza świadectwo wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji…”

Każda kwalifikacja wymaga podejścia do 2 części egzaminu: pisemnej (teoretycznej) i praktycznej.

Kwalifikacje można uzupełniać też po zakończeniu szkoły. Nowe egzaminy zawodowe od 2012 r. przeprowadzane są w 3 sesjach: zimowej (I-II), letniej (V-VII) i jesiennej (VIII-X). Obecnie w Polsce kształcenie zawodowe, zgodnie z listą MEN, odbywa się w 195 kwalifikacjach.

Nowy-4

W naszym Zespole Szkół w roku szkolnym 2015/2016 młodzież kształciła się w 6 zawodach: technik informatyk, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik geodeta, technik architektury krajobrazu i technik organizacji reklamy.

Nowy-5

W sobotę 11.06.2015 r., w ZSP nr 2 również rozpoczęły się egzaminy zawodowców.

Do etapu pisemnego i etapu praktycznego w kolejnych dniach czerwca będą podchodzić uczniowie klas II-III

- Technikum Ekonomicznego (kwalifikacja A. 35) - 10 osób

- Technikum Geodezyjnego (kwalifikacje B.34 i B.35) - 22 osoby

- Technikum Informatycznego (kwalifikacje E.12 i E.14) - 24 osoby

- Technikum Organizacji Reklamy (kwalifikacja A.26) - 17 osób

- Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych (kwalifikacja T.06) - 14 osób.

Naszym Uczennicom i Uczniom

życzymy powodzenia oraz jak najwyższych wyników!

Źródło: ZSP nr 2 - KPZ Monika Kaczmarska, CKE

Opracowanie: Lidia Jurek i Monika Kaczmarska