19.04.2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie odbyły się Targi Edukacji i Pracy po raz trzeci organizowane przez Świętokrzyską Wojewódzką Komendę OHP w Kielcach i Punkt Pośrednictwa Pracy OHP we Włoszczowie. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach projektu ,,OHP jako realizator usług rynku pracy" współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uroczystego otwarcia Targów Edukacji i Pracy dokonali z-ca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Komendanta OHP w Kielcach Pani Renata Wicha i Wioletta Hupa –pośrednik pracy z Punktu Pośrednictwa Pracy we Włoszczowie.

Pani Komendant OHP omówiła cele i założenia projektu realizowanego w PPP OHP we Włoszczowie. Następnie głos zabrał z-ca Burmistrza Gminy Włoszczowa, kierownik wydziału edukacji i promocji reprezentujący Starostwo Włoszczowa, oraz dyrektorzy szkół.

Swoją obecnością Targi Edukacji i Pracy zaszczycili m.in. Z-ca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Komendanta OHP w Kielcach –Renata Wicha, Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kielcach -Mirosław Gocał Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach –Janusz Czyż, Zastępca Burmistrza Urzędu Gminy we Włoszczowie –Stanisław Nowak, Starszy Specjalista OIP Kielce –Stanisław Golmento, Kierownik wydziału edukacji kultury i spraw obywatelskich w Starostwie Włoszczowskim, ppł mgr inż. Wiesław Loch Wojskowy Komendant uzupełnień w Kielcach, Szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień –mjr mgr inż. Mirosław Wąchocki, Dyrektor Lokalnej Grupy Działania -,,Region Włoszczowski” Cezary Huć, Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa -Monika Kowalska, Z-ca dyrektora Ośrodka Kształcenia Zawodowego –Helena Otwinowska, Dyrektor ZSP nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego –Marek Ledwoch, Elżbieta Niźnik z-ca Dyrektora ZSP nr 2, Piotr Suliga z-ca Dyrektora ZSP nr 2, Wójt Gminy Secemin-Sławomir Krzysztofik, Wójt Gminy Moskorzew –Jarosław Klimek, z-ca wójt Gminy Krasocin –Jacek Sienkiewicz, I z-ca Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie –podins. Marian Bała, Komendant ŚHP w Jędrzejowie –Bożena Kucybała, Janina Kowalik –Rektor WSAP w Kielcach, Bożena Kaczor-Dyrektor I LO im Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, Kamila Lenart reprezentująca ZSP nr 3 we Włoszczowie im. Stanisława Staszica, Anna Adamczyk –Dyrektor Biblioteki Publicznej we Włoszczowie.

Łącznie w Targach udział wzięły 28 wystawców, i zebrano około 200 ofert pracy. Wśród wystawców znalazły się następujące instytucje i firmy: Punkt Pośrednictwa Pracy: we Włoszczowie, Kazimierzy Wielkiej, Pińczowie, Jędrzejowie, OSZ w Pińczowie, Państwowa Inspekcja Pracy –Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, stoisko Gminy Włoszczowa, 13-1 ŚHP Jędrzejów, Komenda Powiatowej Policji we Włoszczowie, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kielcach, Powiatowy Urząd Pracy we Włoszczowie, Lokalna Grupa Działania ,,Region Włoszczowa”, Lokalny Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej we Włoszczowie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Promedica 24, Avon, I LO im. gen. W. Sikorskiego, ZSP nr 3 im. S. Staszica, ZSP nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego, Ośrodek Doskonalenia Zawodowego we Włoszczowie, Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, Policealna Szkoła Medyczna w Morawicy, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Kielcach, Szkoły Awans w Kielcach, Sherpa, Effector, ZPUE, Mary Kay, Ośrodek pomocy społecznej we Włoszczowie, Soleko, FM Grup, Usługi renowacyjno –Lakiernicze, Biuro Rachunkowe Lex Bufiks.

Targi odwiedzili także przedstawiciele lokalnych mediów, oraz rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie.

Targi Edukacji i Pracy odwiedziło około 300osób, podczas trwania Targów doradca zawodowy z MCiZ Kielce przeprowadziły warsztaty dla dwóch grup-dla młodzieży III kl gimnazjalnych gdzie omówiono zawody przyszłości, natomiast dla nowo zrekrutowanych beneficjentów projektu ,,OHP‘’ jako realizator usług rynku pracy omówiono zasady uczestnictwa w projekcie i wprowadzono młodzież w temat o mocnych i słabych stronach naszej osobowości. Kontynuacja tematu nastąpi 22.04.2013 w PPP OHP we Włoszczowie. Podczas trwania targów pośrednik pracy poprowadził dla grupy młodzieży spotkanie informacyjne o działalności PPP OHP, natomiast Policealna Szkoła Medyczna z Morawicy zaprezentowała pokaz z udzielania pierwszej pomocy.

Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z ofertami pracy, mogli otrzymać porady z zakresu prawa pracy a także doradztwa zawodowego. Targi były doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z pracodawcami oraz instytucjami szkoleniowo-edukacyjnymi.

Organizacje Targów Edukacji i Pracy poparto szeroką akcją promocyjną. Rozwieszono plakaty, rozdano wiele ulotek, informacja o Targach znalazła się w lokalnej prasie oraz na stronie internetowej Starostwa i Urzędu Gminy we Włoszczowie.

Autor tekstu -Wioletta Hupa

Autor zdjęć –Renata Kania, Mariusz Korzeniowski

Zdj 1-Stoisko PPP OHP we Włoszczowie

Zdj 2-Otwarcie targów przez z-ca ŚWK OHP w Kielcach Panią Renatę Wicha