ChmuraRządowa chmura to nowy   projekt  realizowany przez   Ministerstwo  Cyfryzacji przy   udziale Centralnego Ośrodka  Informatyki. W planach utworzenie nowej uczelni - Szkoły  Głównej Kompetencji Cyfrowych   jako ,,kuźni profesjonalnych kadr   IT"...

 

 

 

 

alt
 
 
 

 Chmura powstała na bazie zasobów Ministerstwa Cyfryzacji

 

Warto wiedzieć...

Rządowa chmura, projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji przy udziale Centralnego Ośrodka Informatyki, obsługuje już dwa systemy – mObywatel oraz Otwarte Dane. został odpalony. Podobne rozwiązania funkcjonują w kilku krajach.

Usługa chmury polega na dostarczaniu mocy obliczeniowej w postaci serwerów, oprogramowania, baz danych, sieci czy analiz za pośrednictwem internetu na potrzeby systemów administracji publicznej.

Rządowa chmura obliczeniowa została stworzona w oparciu o dotychczas posiadane przez Ministerstwo Cyfryzacji zasoby IT. To bezpieczne rozwiązanie przeznaczone dla istotnych z punktu widzenia państwa systemów, w tym rejestrów państwowych.

Obecnie w chmurze umieszczone są dwa systemy: mObywatel, czyli dostęp do informacji o tożsamości za pomocą  aplikacji na smartfona oraz Otwarte Dane (baza wiedzy).

Resort cyfryzacji zapowiada, że dołączą  kolejne systemy.


mObywatel...

Jest to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, dzięki której użytkownik zyskuje szybki dostęp do swoich mDokumentów. 

UWAGA  UCZNIU - trzymaj rękę na pulsie...

 

Biuro

Nowa uczelnia ma zająć się różnymi dziedzinami IT.

Zostanie utworzona  Szkoła Główna Kompetencji Cyfrowych, która będzie ,,kuźnią profesjonalnych kadr IT".

Z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego ma powstać Szkoła Główna Kompetencji Cyfrowych. Resort zapowiada, że szkoła będzie kształcić wysokiej klasy specjalistów IT w odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku. Projekt o wartości ok. 200 mln zł będzie realizowany we współpracy z uczelniami i państwowymi jednostkami: Centrum Projektów Polska Cyfrowa (które zarządza m.in. funduszami unijnymi na cyfryzację), instytut NASK i katowicki Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, który zajmuje się R&D w zakresie informatyki.

Idea Szkoły Głównej Kompetencji Cyfrowych polega na stworzeniu sieci kolegiów współpracujących ze sobą, które będą się zajmowały różnymi dziedzinami opartymi na IT.

 – Potrzebujemy specjalistów IT. Sytuację można poprawić dobrej jakości kursami podnoszącymi kwalifikacje. Potrzebujemy jednak kształcenia studentów, nauczycieli akademickich, czy studiów doktoranckich, które będą odpowiadać na dzisiejsze potrzeby i przewidywać przyszłe - twierdzi minister Marek Zagórski.

 

 

 

 

Źródło: telewizjarepublika.pl,  www.crn.pl
Redakcja: Lidia Jurek