Nowy-1Warto mieć plany i marzenia.

Wyznaczać sobie cele życiowe. Samo jednak nic nie przyjdzie! Wszędzie w cenie jest fachowość, konkretna wiedza i umiejętności zawodowe. Czas spędzony w szkole temu właśnie służy. Oto garść porad i informacji dla kandydatów do służby wojskowej…

 

 

 

 

 

Nowy-2 

               Pixabay.com

 

 

Chcesz wiedzieć, co to znaczy być sprawnym fizycznie? Zapytaj np. swojego nauczyciela od wychowania fizycznego czy  w klasie sportowo-militarnej LO albo wojskowego.

Wystarczy, że opowiedzą Ci o tym, co musisz zrobić, aby zostać żołnierzem. Dzisiaj w Twoim imieniu sprawdzamy, jak wyglądają testy sprawnościowe, które muszą przejść kandydaci do służby wojskowej.

 

A wcale nie należą one do najłatwiejszych! Tym bardziej jeśli mówimy o specjalistycznych pododdziałach Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, jak chociażby „Grom”. Wymagane jest odpowiednie wykształcenie, poziom umiejętności, no i oczywiście kondycja fizyczna. Z oficjalnych danych Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że liczba żołnierzy Sił Zbrojnych RP wynosi obecnie około 120 tys. Z kolei w 2015 r. było aż 2 650 kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Kandydaci muszą przejść nie tylko testy sprawnościowe. Obowiązują ich również badania psychologiczne, a także wielodniowe testy w terenie. Ale sprawdzian kondycji to tylko przedsmak tego, co czeka chętnych w kolejnych etapach kwalifikacji. Nawet chcąc pracować w sztabie czy też logistyce, należy zdać kondycyjne testy. Ułatwienie jest takie, że normy kwalifikacyjne są tylko minimalnie obniżone. Wymagania dla kandydatów różnią się też w poszczególnych jednostkach specjalnych.  

 

A w Siłach Zbrojnych RP jest 6 jednostek specjalnych:

 

- Jednostka Wojskowa „Agat”

- Jednostka Wojskowa „Formoza”

- Jednostka Wojskowa „Grom”

- Jednostka Wojskowa „Komandosów”

- Jednostka Wojskowa „Nil”

- 7. Eskadra Działań Specjalnych

https://www.youtube.com/watch?v=rMbxTb5KwUU   Polish Special Forces…

 Nowy-3 

Testy sprawnościowe

Z takiego testu sprawnościowego każdy kandydat otrzymuje odpowiadającą jego fizycznej kondycji ilość punktów. Próg punktowy będzie się różnił w zależności od tego, do jakiej jednostki chcemy się dostać. Na ten przykład weźmy chociażby „Formozę”, gdzie sprawność w pływaniu będzie o wiele bardziej ceniona niż chociażby ta w bieganiu. Oczywiście wymagania punktowe będą także inne w zależności od płci kandydata. Ci, którzy przejdą etap kwalifikacyjny, zaczynają prawdziwą szkołę przetrwania. A wiąże się to z wielotygodniowymi szkoleniami i testami.

 

 

Jak dostać się do „Formozy”?

 Nowy-4

     Pixabay.com

 

W przypadku Jednostki Wojskowej „Formoza” przydadzą Ci się przede wszystkim umiejętności pływackie. Test sprawnościowy zweryfikuje Twoje umiejętności. Najpierw odbywa się test kwalifikujący Cię do kolejnego etapu. Normy ustalane są na podstawie wieku. My skupimy się na wymaganiach dla grupy osób w wieku 26-30 lat. Zmagania zaczynasz od wodnych potyczek. Najpierw czeka Cię przepłynięcie 50 m stylem dowolnym w czasie 48 sek. Później musisz pokonać kolejne 15 m pod wodą. Na koniec jeszcze należy zaliczyć 200 m stylem dowolnym w czasie 4 min 25 sek.

Kolejny jest test lądowy. Najpierw czeka Cię bieg na dystansie 3000 m w czasie 13 min. Następny w kolejce jest bieg wahadłowy 10x10 zaliczony w czasie 30,6 sek. Kolejne zadanie to podciąganie się na wysokim drążku - 12 powtórzeń. Na koniec czekają Cię jeszcze skłony tułowia w przód - 68 powtórzeń.

 

TUTAJ znajdziesz szczegóły, dotyczące testu sprawnościowego.

 

 

Jak dostać się do „Gromu”?

Nowy-5 

Pixabay.com

 

Najpierw kandydaci oceniani są podczas etapu kwalifikacyjnego. Warto pamiętać, że można do niego podejść tylko 3 razy. Później ochotnicy przechodzą badania psychologiczne. Trzeci etap odbywa się w wybranym terenie i trwa około tygodnia. Polega on na sprawdzeniu psychofizycznych predyspozycji do służby w jednostce. W tym samym czasie kandydaci podlegają testowi z deklarowanego przez siebie języka obcego. Z oficjalnej strony Jednostki Wojskowej ,,Grom" dowiemy się, że aby przejść kwalifikacje należy wykonać:

 

- Marszobieg 3000 m,

- Skłony tułowia w przód w czasie 2 min,

- Podciąganie się na drążku wysokim,

- Bieg na 100 m,

- Uginanie i prostowanie ramion na poręczach.

W przypadku kobiet, sprawdzian fizyczny obejmuje:

- Bieg na dystansie 1000 m,

- Skłony tułowia w przód w czasie 2 min,

- Uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławeczce gimnastycznej,

- Bieg zygzakiem „koperta".

Jak dostać się do Komandosów?

Nowy-6 

Pixabay.com

 

To wcale nie będzie takie łatwe. Cały proces rekrutacji jest określany jako selekcja. Najpierw musisz wypełnić ankietę personalną. Później przechodzisz test sprawności fizycznej, rozmowę psychologiczną oraz sprawdzian wytrzymałościowy - bierzesz udział w grze terenowej. Skupmy się na razie na 2. etapie. Mężczyźni muszą pokonać marszobiegiem 3000 m w ciągu 13 minut. Kolejne ćwiczenie to 65 skłonów tułowia, wykonanych w czasie 2 min. Należy również podciągnąć się na drążku 16 razy. Kolejne jest uginanie ramion na poręczach - tutaj 16 powtórzeń. Aby dostać się do kolejnego etapu musisz także przebiec 100 m w czasie 13,8 sek. W ciągu 50 sek. musisz również przepłynąć 50 m i pokonać kolejne 20 m pod wodą. Wymagania dla kobiet są niewiele łagodniejsze.

Natomiast gra terenowa to prawdziwe wyzwanie. Na szczęście ten sprawdzian wytrzymałościowy jest wymagany tylko w przypadku kandydatów na stanowiska służbowe w grupach specjalnych, grupach wsparcia Zespołów Bojowych lub na wybrane stanowiska służbowe w Pionie Szkolenia JWK. Czeka Cię kilkudniowy marsz w trudnych warunkach. Będę na Ciebie również czekać zadania-niespodzianki. Co to oznacza? Marsze prowadzone według mapy oraz namiarów kompasowych, test wysokościowy, przebywanie w przygodnym terenie, pokonywanie małych wodnych przeszkód, a także liczne sprawdziany psychologiczne.

 

TUTAJ znajdziesz szczegóły, dotyczące testu sprawnościowego.

 

 

 

Dałabyś, Dałbyś radę? :)

 Nowy-7 

 

Źródło: Milena Majak

Opracowanie: Lidia Jurek i Monika Kaczmarska