Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) - Postacie | dzieje.pl - Historia  Polski

 

 

 

 

 

 

 

 

Krzysztof Kamil Baczyński - patron 2021 roku

 

Krzysztof Kamil Baczyński: Deszcze

19.01.2021 r.

To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów czasu II wojny światowej, pokolenia Kolumbów. W uchwale Sejmu RP z listopada 2020 r. ustanawiającej uhonorowanie i oddanie hołdu w roku 2021 Baczyńskiemu,  także inni poeci tego pokolenia zostali podkreśleni - 

„W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.

Zobacz kolekcję cyfrową poświęconą  Baczyńskiemu.

I pomyśleć, że ten wiersz pisał maturzysta... Ciarki przechodzą po plecach...

,,Znów wędrujemy ciepłym krajem
Malachitową łąką morza
Ptaki powrotne umierają
Wśród pomarańczy na rozdrożach

Na fioletowo-szarych łąkach
Niebo rozpina płynność arkad
Pejzaż w powieki miękko wsiąka
Zakrzepła sól na nagich wargach...

A wieczorami w prądach zatok
Noc liże morze słodką grzywą
Jak miękkie gruszki brzemieje lato
Wiatrem sparzone jak pokrzywą

Przed fontannami perłowymi noc
Winogrona gwiazd rozdaje
Znów wędrujemy ciepłą ziemią
Znów wędrujemy ciepłym krajem
Malachitową łąką morza
Ptaki powrotne umierają
Wśród pomarańczy na rozdrożach

Znów wędrujemy ciepłym krajem
Malachitową łąką morza
Ptaki powrotne umierają
Wśród pomarańczy na rozdrożach

Przed fontannami perłowymi noc
Winogrona gwiazd rozdaje
Znów wędrujemy ciepłą ziemią
Znów wędrujemy ciepłym krajem
Malachitową łąką morza... "
                                                                                           

                                                                                                      /Krzysztof Kamil Baczyński, 1938 r.
https://www.youtube.com/watch?v=hdEdVAkAQv8

To nie jest tekst piosenki. To jest wiersz napisany dawno temu przez KKB. Poeta napisał ten niezwykle piękny wiersz tuż po swojej maturze, latem 1938 roku podczas wakacji, które spędzał na wyspie Šolta obok Splitu, w Dalmacji. Na terenie byłej Jugosławii był dwa razy. Napisał, że jeśli ktoś był na południu, będzie tam zawsze wracał.

Krzysztof Kamil Baczyński (22.01.1921 - 04.08.1944) jest jednym z największych polskich poetów. Przez miłośników poezji uznawany za maga metafory. Wiersz ,,Znów wędrujemy", tak wrażliwie zaśpiewany  przez Grzegorza Turnaua jest jednym z najpiękniejszych polskich wierszy. Może warto się tam kiedyś wybrać, późnym latem na przykład, pospacerować sobie wieczorem nad brzegiem Adriatyku, by w pełni odkryć genialność tego tekstu?

Krzysztof Kamil Baczyński, polski poeta, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, żołnierz batalionu ,,Parasol" AK zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, na Pl. Teatralnym zastrzelony przez niemieckiego snajpera. Był absolwentem słynnego  warszawskiego Liceum im. Stefana Batorego.

„Nas nauczono. Nie ma miłości.
Jakże nam jeszcze uciekać w mrok
 przed żaglem nozdrzy węszących nas
przed siecią wzdętą kijów i rąk..."

/ KKB, fraza z wiersza ,,Pokolenie"

Polecamy cyfrowe opracowania o KKB ...

,,Miłość silniejsza niż wojna. Po śmierci Baczyński ,,przyszedł" po ukochaną. Przeżył jedynie 23 lata, lecz gdyby wciąż był wśród nas, 22 stycznia obchodziłby 100. urodziny. Mimo młodego wieku dla wielu był najważniejszym poetą XX w. Swoją wielką miłość spotkał przypadkiem. Ożenił się, wkrótce potem zostałby ojcem. Jego poezja okazała się silniejsza niż śmierć. Dokładnie tak samo, jak uczucie do Barbary Drapczyńskiej. Kim była ukochana Krzysztofa Kamila Baczyńskiego? Poznajcie ich tragiczną historię..." -

https://liblink.pl/XCVQDYkDNT

https://www.rdc.pl/informacje/stulecie-urodzin-krzysztofa-kamila-baczynskiego-dzis-odsloniecie-muralu/

„I jeden z nas — to jestem ja, którym pokochał.
Świat mi rozkwitł jak wielki obłok, ogień w snach
i tak jak drzewo jestem — prosty".

                                                                                                                 / KKB ,,Spojrzenie"

Nazywani pokoleniem szalonych idealistów.
Baczyński był wspaniałym człowiekiem, wierzącym w wartości i ideały! Za te wartości i ideały oddał swoje 24 letnie życie.
 

22.01.2020 r. w 100. rocznicę śmierci KKB odsłonięto stworzony przez Narodowe Centrum Kultury na ścianie budynku przy ul. Solec 85 na Powiślu w Warszawie artystyczny mural, którego bohaterem jest właśnie Baczyński z napisem „I jeden z nas – to jestem ja, którym pokochał. Świat mi rozkwitł jak wielki obłok, ogień w snach i tak jak drzewo jestem – prosty”.

– Jako twórca zdążył napisać ponad 500 utworów. W zasadzie od lat młodzieńczych pisał poezję, rysował, był wybitnie utalentowanym twórcą. Można powiedzieć, że w jakimś sensie był kontynuatorem tradycji, talentu Norwida, ale także być może Wyspiańskiego, i wielu innych polskich twórców, którzy byli utalentowani zarówno jeżeli chodzi o poezję, literaturę, jak i plastykę – powiedział wicepremier Gliński.

Krzysztof Kamil Baczyński „chciał studiować na Akademii Sztuk Pięknych, chciał żyć”. – W czasie wojny zawarł związek małżeński z Barbarą Drapińską. Chciał żyć jak całe to pokolenie urodzone po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą w latach 20. Pokolenie naszych, moich rodziców, którzy mieli wtedy także inne bardzo poważne obowiązki do spełnienia i one nie pozwoliły młodemu Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu kontynuować swoją karierę artystyczną – dodał.

Podkreślił, że był to „wybitny poeta, człowiek wierny wartościom – w życiu osobistym i w życiu wspólnotowym, bo przecież tamto pokolenie podejmowało te dramatyczne decyzje z rozterkami, ale jednak w sposób absolutnie zdecydowany”. – Te rozterki znamy i pamiętamy, bo rówieśnicy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którzy razem z nim chodzili do szkoły, do liceum Batorego – „Zośka”, „Rudy” czy inni znani chłopcy, którzy zginęli w czasie wojny w dramatycznych okolicznościach. Oni wszyscy byli ludźmi myślącymi, nad wyraz poważnymi na swój wiek, którzy podejmowali te swoje dramatyczne decyzje w pełni świadomie, w pełni świadomie wybierali tak szalenie dramatycznie – zaznaczył wicepremier Gliński.

Minister kultury wskazał, że „między innymi po to są jubileusze, po to wspominamy, dzisiaj szczególnie Baczyńskiego, żeby poważnie myśleć o ich wyborach, bo to jest potrzebne nam także współcześnie, każdemu pokoleniu”.

– Wpisujemy tym muralem wielkiego polskiego poetę w Warszawę, przypominamy Baczyńskiego Polsce, także młodym pokoleniom.

Plik:Popiersie Krzysztof Kamil Baczyński ssj 20110627.jpg – Wikipedia,  wolna encyklopedia

Popiersie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kielcach,
w Alei Sław na Skwerze  Harcerskim im. Szarych Szeregów

 Ten czas. Wiersze zebrane - Oceny, opinie, ceny - Krzysztof Kamil Baczyński  - Lubimyczytać.pl

Najpełniejszy zbiór wierszy Baczyńskiego w jednym tomie od wydawnictwa ,,Prószyński".

Swojej matce powiedział: ,,Mamo, ja muszę bardzo szybko
i w krótkim czasie przeżyć całe życie".
Dlatego Krzysztof Kamil Baczyński głodny życia pisał intensywnie i dużo.
Od najczulszych erotyków do żony Barbary Drapczyńskiej, po wstrząsające wojenne obrazy będące wyrazem okupacyjnej tragedii jego pokolenia.
Mijają kolejne dekady, a jego talent i wrażliwość wciąż fascynują następne pokolenia.

 

 

Żródło: PR 1. YT, domeny publiczne grafika, tekstowo.pl, pamietajskadjestes.pl, pani Renata Kaczmarska
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental