x1Czekamy na nowych uczniów w TAK.

 

 

x2Mury szkoły opuścił piąty rocznik Technikum Architektury Krajobrazu...

TAK to kierunek dla osób lubiących przyrodę, które chcą się zajmować projektowaniem i kreowaniem terenów zieleni i ogrodów. Chociaż nie zawsze nabór pozwalał na utworzenie odpowiednio dużej grupy pasjonatów tego kierunku, to jednak w tym roku mury naszej szkoły opuścił piąty rocznik Architektów. BRAWO!

Śmiało możemy nazwać tegorocznych absolwentów Architektami Krajobrazu, ponieważ wszyscy zdali obie kwalifikacje egzaminów zawodowych. Zdawalność styczniowego egzaminu kończącego edukację zawodową wyniosła 100 %, a średni wynik wyniósł 79 % w części pisemnej i 94 % w części praktycznej. Gratulujemy TAK-om wyników!

 

To dobry czas na podsumowanie, czyli nasze atuty w kształceniu na tym kierunku...

Nauka w Technikum Architektury Krajobrazu nie ogranicza się li tylko do zdobywania i przyswajania podstawowych informacji potrzebnych do zaliczenia egzaminów: zawodowego czy matury. Działamy znacznie szerzej. Dbamy o indywidualny rozwój naszych uczennic i uczniów. Rozwijamy wszechstronnie ich kompetencje, indywidualizujemy podejście dydaktyczne, pedagogiczne. Jesteśmy blisko uczniów.

 

Dzieje się sporo w stosowanych przez nas formach, metodach i środkach pracy z młodzieżą...

Częste, atrakcyjne wycieczki tematyczne! Prowadzimy terenowe zajęcia z rysunku, geodezyjne, obserwacyjne. Na zajęciach praktycznych powstają projekty odręczne i wizualizacje komputerowe, ale także np. efektowne kompozycje kwiatowe i okolicznościowe, czy… ozdobne doniczki na szkolne korytarze. Część projektów doczekała się realizacji na terenie szkoły. Mało kto już dziś pamięta jak prezentowała się „fontanna” przed głównym wejściem do budynku zanim zajęli się nią uczniowie TAK, albo, że montaż pergoli na pnącza to dzieło pięciu dzielnych kobiet J.

W tworzeniu projektów ważne jest poznanie historii ogrodów i czerpanie inspiracji z założeń obserwowanych w naturze, stąd liczne przedmiotowe wycieczki – do Łańcuta, Bolestraszyc, Krakowa, Goczałkowic, Kielc, Podzamcza Chęcińskiego, Wilanowa, Warszawy, Dojo Starej Wsi, Częstochowy, a także regularne wyjazdy na profesjonalne wystawy i targi ogrodnicze czy architektury krajobrazu, agrobiznesu, czy z rozwoju osobistego.

 3

Nie brakuje pomysłów i chęci na organizację sztandarowych konkursów wiedzy czy udział w ogólnopolskich...

Nasi Architekci mają w swoim dorobku udział w licznych konkursach związanych z zawodem, gdzie sięgali po główne nagrody na szczeblu ogólnopolskim, wracali z indeksami uczelni wyższych lub tytułem finalisty szczebla centralnego.

 

Każdego roku wiosną mamy czas dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych! Od lat dużym zainteresowaniem cieszy się konkurs gastronomiczno-florystyczny organizowany we współpracy z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, czy konkurs EKO ozdoba choinkowa. Miło wspominamy też warsztaty florystyczne prowadzone przez uczniów Architektury we włoszczowskich gimnazjach, na festynach przy ZPO Nr 1, czy produkcję i sprzedaż sadzonek roślin przyprawowych podczas Festynu Zdrowia organizowanego przez naszą szkołę.

 

Zieleń dookoła nas, czyli troska o wizerunek, wygląd zewnętrznego terenu szkoły...

Uczniowie Architektury Krajobrazu przewijali się prawie niepostrzeżenie, wytrwale, całorocznie dbając o szkolne tereny zielone: dziedziniec szkoły, gazony, rabaty, trawniki, zielone zakątki pełne drzew i krzewów. Opiekują się i dekorują miejsca pamięci narodowej w ,,Czarnieckim": tablice i kamienie pamięci. „Zazielenili” ścianę z palet na I piętrze w szkole. Byli twórcami przepięknych, zróżnicowanych stylowo dekoracji na akademie czy inne uroczystości, wydarzenia szkolne i lokalne: miejskie, gminne, powiatowe oraz regionalne. Była to praca w tzw. ,,tle”, nie dla wszystkich widoczna, ale my pragniemy ją dziś podkreślić i okazać swoją wdzięczność naszym uczniom za ich postawę ogromnego osobistego zaangażowania, chęci dbałości o wygląd szkoły, o jej markę na zewnątrz!

 

Jakie są losy absolwentów naszego Technikum Architektury Krajobrazu?

To ambitni, pracowici młodzi ludzie. Odnaleźli się w dorosłym życiu, radzą sobie w dużych miastach na wyższych uczelniach czy w mniejszych ośrodkach w swojej pracy zawodowej. Są wśród nich osoby, które podjęły studia wyższe na tym samym kierunku, albo na kierunkach pokrewnych związanych ze sztuką plastyczną, architekturą, urbanistyką, leśnictwem, ochroną środowiska czy zielarstwem. Ale są też tacy, którzy wybrali inne studia – związane z kosmetologią, administracją, bezpieczeństwem wewnętrznym, ekonomią czy historią oraz osoby, które po ukończeniu technikum wybrały od razu pracę zawodową. Nawet jeśli ich drogi nie mają dziś nic wspólnego z architekturą krajobrazu, wspominają naukę w technikum z satysfakcją i uśmiechem. Odwiedzają szkołę, dzielą się wrażeniami, doświadczeniami, korzystają ze szkolnych zbiorów bibliotecznych podczas pisania prac licencjackich, magisterskich.

Wszystkich absolwentów szkół podstawowych,
których interesuje projektowanie zieleni, ogrody
i dekoracje roślinne wnętrz serdecznie zapraszamy
do naszego Technikum Architektury Krajobrazu!

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji kierunku...  

                           https://sway.office.com/l5D74oYeQ5BE8x8x?ref=Link

 

Źródło: tekst, foto, film pani Monika Kaczmarska, Lidia Jurek
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental