ekokon1„Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych rodzicach, myśmy ją pożyczyli od naszych dzieci…”– takie hasło przyświecało działaniom proekologicznym wszystkich drużyn, reprezentacji swoich szkół z naszego powiatu, uczestników konkursu ekokontrolek…

ekokon2

„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią.

Odwzajemniajmy miłość, jaką nas obdarza,

utrzymując ją w czystości i szczęściu.”

Z każdym rokiem świat zużywa coraz więcej urządzeń elektronicznych, a tempo, w jakim rosną góry przestarzałych produktów elektronicznych, już teraz, w niektórych częściach świata, nosi znamiona katastrofy ekologicznej!!!

Lawinowy wzrost ilości elektronicznych odpadów zawierających toksyczne chemikalia i metale ciężkie zagraża bezpieczeństwu środowiska. Odpady elektryczne i elektroniczne są jednymi z najbardziej złożonych odpadów, z jakimi musimy sobie radzić. Dlatego też, aby odpowiednio z nimi postępować, należy posiadać stosowną wiedzę oraz odpowiednią technologię i doświadczenie.

W związku z ogromnym zagrożeniem ze strony e-odpadów uczniowie i nauczyciele z ZSP nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego postanowili działać, by choć troszkę pomóc naszej planecie Ziemi, organizując konkurs „Ekokontrolki – elektrośmieci nie mają szans”.

„Celem naszego konkursu jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zwiększenie poziomu zbiórki tego sprzętu!…” - mocno akcentuje p. A. Malicka, szkolny opiekun merytoryczny konkursu.

Patronat nad III edycją Powiatowego Konkursu „Ekokontrolki - elektrośmieci nie mają szans” sprawowało Starostwo Powiatowe we Włoszczowie.

Partnerem konkursu  MB Recycling Regionalny System Zbierania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ul. Czarnowska 56, 26-065 Piekoszów.

07 stycznia 2015 r. zakończono rejestrację elektroniczną do III edycji Powiatowego Konkursu „Ekokontrolki – elektrośmieci nie mają szans”.

Udział w konkursie zadeklarowały następujące placówki oświatowe:

- Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. Popiełuszki w Cieślach,

- Szkoła Podstawowa w Żelisławicach,

- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Koniecznie,

- Szkoła Podstawowa im. W. Przybyszewskiego w Bebelnie,

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, ul. Koniecpolska 40, 29-100 Włoszczowa .

Finał zbiórki odpadów odbył się 15 kwietnia 2015 r.

W wyniku podjętych działań zebrano łącznie 6930 kg ZSEiE oraz zużytych baterii.

W poszczególnych placówkach oświatowych zebrano następującą ilość odpadów:

- Szkoła Podstawowa w Cieślach                                                           720 kg

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Włoszczowa                        2492 kg

- Szkoła Podstawowa w Żelisławicach                                                  2322 kg

- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Koniecznie                     521 kg

- Szkoła Podstawowa im. W. Przybyszewskiego w Bebelnie               875 kg

02.06.2015 r. odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji konkursu „Ekokontrolki - elektrośmieci nie mają szans”, na którym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród:

Pierwszą nagrodę - aparat cyfrowy Nicon ex aequo otrzymały drużyny: ze Szkoły Podstawowej w Żelisławicach i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2;

Drugą nagrodę - drukarkę HP 1515- ex aequo otrzymały drużyny: ze Szkoły Podstawowej w Cieślach i ze Szkoły Podstawowej w Bebelnie;

Trzecią nagrodę - odtwarzacz CD otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Koniecznie.

Gratulujemy!

Po uroczystym wręczeniu nagród przez Pana Dyrektora ZSP nr 2 Marka Ledwocha, uczniowie biorący udział w konkursie i ich opiekunowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Wszystkim Drużynom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie! Zapraszamy do wspólnego działania w nowym roku szkolnym.

ekokon3

„Planet earth. Amazing nature scenery” =