Prezentacja najnowszego tomu poezji pochodzącego z Secemina, 99-letniego poety i pisarza, Jana Lohmanna stała się pretekstem do spotkania z samym autorem w malowniczo położonym dworku Państwa Haliny i Stanisława Gieżyńskich w Ludyni.
Wiersze z najnowszego tomu Jana Lohmanna przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Zawady w Seceminie oraz trzech szkół ponadpodstawowych we Włoszczowie.
Naszą szkołę wspaniale reprezentowały uczennice Małgorzata Wierzbowska z klasy IV psychologiczno-społecznej, Kamila Naporowska z III językowej i Julia Pigulak z klasy II psychologiczno-społecznej.
Umiejętności recytatorskie naszych uczennic wywarły duże wrażenie na słuchaczach, czego dowodem były pochwały pod ich adresem, ze strony wielu zgromadzonych gości.
Spotkanie z uznanym literatem, Janem Lohmanem, które odbyło się 24 września b.r., zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Secemin, a poprowadzili je Pan Sławomir Krzysztofik, propagator twórczości Jana Lohmana, który przywołał kilka ciekawych faktów z biografii poety i Pan Łukasz Miszczyński odpowiadający za szatę graficzną i wybór wierszy do najnowszego tomu „Chce mi się żyć”, który z kolei przybliżył zebranym genezę 100 wierszy na 100-lecie, oraz kolejne zamierzenia wydawnicze.
W spotkaniu z poezją Jana Lohmanna uczestniczyli m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego we Włoszczowie na czele ze Starostą , Panem Dariuszem Czechowskim, przedstawiciele Rady Gminy w Seceminie, Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, dyrektorzy instytucji, nauczycielki języka polskiego i młodzież z włoszczowskich szkół ponadpodstawowych.
Międzypokoleniowe spotkanie z autorem i jego twórczością, w pięknej scenerii ludyńskiego dworku, dostarczyło wszystkim zebranym licznych wzruszeń i okazji do refleksji nad pięknem oraz znaczeniem słowa poetyckiego. Chyba najważniejszym momentem był ten, gdy głos zabrał sam Jan Lohmann, który wyraził swoją wdzięczność za tak uroczystą prezentację jego najnowszego zbioru poezji. W dowód wdzięczności autor podarował każdemu z obecnych tomik „Chce mi się żyć”.
Tekst i zdjęcia: Anna Holerzyńska-Zenka