H

Razem z biblioteką szkolną  organizatorem  zbiórki  książek  w ojczystym języku  wspieraliśmy  Polaków za granicą…

 

Z inicjatywy biblioteki szkolnej Zespół Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego po raz drugi  przystąpił do ogólnopolskiej czytelniczej akcji pomocy „Książka dla Rodaka” organizowanej przez Fundację dla Rodaka w Olsztynie.

W marcu i kwietniu br. zbieraliśmy książki w języku polskim dla Polaków za granicą -  w Kazachstanie i na Kresach, dla szkół, bibliotek, przedszkoli i domów pomocy społecznej. Wiemy, że do chwili obecnej fundacja przekazała ponad 30 tys. książek, m.in. do Serbii, Mołdawii, Kazachstanu, na Litwę, Białoruś i Ukrainę.

Biblioteka zwróciła się do uczniów, absolwentów i  rodziców  z prośbą, by przejrzeli domowe księgozbiory i jeżeli znajdują się w nich książki, które już przeczytali lub takie, które nie trafiły w Ich gust, przynieście je do szkoły i przekazali nauczycielowi bibliotekarzowi, koordynatorowi zbiórki. Zależało nam, aby nasi czytelnicy  pomogli w  popularyzacji języka i literatury ojczystej,  nieśli  wsparcie w upowszechnianiu  znajomości języka polskiego, dziedzictwa kultury, osiągnięć polskiej nauki oraz narodowych obyczajów i tradycji. Uczniowie i Rodzice nie zawiedli.  


Przed czerwcową wysyłką darów odebranych od uczestników akcji przedstawiamy raport końcowy z przebiegu zbiórki „Książka dla Rodaka”.

1. Czas trwania akcji: marzec - kwiecień 2024 r.

2. Ogółem udział wzięło: 112 uczniów

3. Uczniowie przekazali do biblioteki szkolnej: 294 egz. książek.

4. Na zbiórkę przekazano:

* LITERATURA PIĘKNA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH:

Klasyka polska i obca, lektury szkolne, beletrystyka współczesna polska i obca, powieści obyczajowe, psychologiczne, przygodowe, podróżnicze, mitologiczne, podróżnicze, przygodowe, s-f, fantasy, sensacyjne, kryminalne, grozy, horrory, thrillery, humorystyczne, anegdoty,  aforyzmy i złote myśli, cytaty, felietony prasowe, biografie i autobiografie, wierszyki, bajki, baśnie i opowiadania dla dzieci, komiksy, młodzieżówki. 

* LITERATURA POPULARNONAUKOWA:

Książki z historii polskiej i powszechnej, mitologii, religijna, z geografii i turystyki, regionalizm, z psychologii, ekologii, przyrody, astronomii, poradniki, encyklopedie, słowniki, monografie tematyczne, słowniki, leksykony, atlasy, nowe podręczniki szkolne (SP, SPP) do nauki języków obcych, przedmiotów ogólnokształcących.

5. UCZESTNICY ZBIÓRKI::

kl. I J LO: Mularczyk Jakub, Biskupska Marcelina, Jurek Zuzanna, Suliga Zofia, Dzięcioł Martyna, Zarębiński Norbert, Cykowska Wiktoria, Śmigielska Lidia.

kl. I PS/BCH LO: Cudzik Colette, Wrona Maja, Sikora Daniel, Piec Gabriela.

kl. I SM/PR LO: Wójcik Julia, Marszałek Artur, Kunecki Jakub, Chorab Jakub, Rak Wiktoria.

kl. II J LO: Górska Nikola, Naporowska Kamila, Sitek Patrycja, Tatar Maria, Słowik Michał.

kl. II PS/SM LO: Jakubowska Daria.

kl. III J LO: Bomba Amelia.

kl. III PS/MAT LO: Sobańska Wiktoria, Tarnik Weronika,Kaleta Klaudia, Marczak Emilia, Bielecka Kinga, Glinka Kamila, Dumin Kinga, Migoń Lena.

kl. 4 BCH/SM LO: Skiba Oliwia, Kwiatkowska Amelia, Mosiejowska Oliwia, Rusek Katarzyna, Piech Małgorzata.

kl. IV HPP LO: Łączek Julia, Józefowska Katarzyna, Suliga Wiktoria, Suliga Andżelika, Wójcik Oliwia, Wójcik Kinga, Piechowska Gabriela, Malinowska Milena, Jagoda Kornelia, Stępniak Kinga, Ślęzak Magdalena, Chorzępa Julia, Glanda Andżelika, Wójcik Julia, Żelezik Klaudia.

kl. IV J LO: Długoborska Aleksandra, Kaczmarska Weronika, Orlikowska Gabriela, Rydz Julia, Koćwin Marcelina, Tarnik Klaudia, Warszawiak Katarzyna, Zawada Wiktoria, Wróbel Wiktoria, Słupińska Amelia, Jurek Julia, Mazur Sebastian, Zalewski Tomasz, Wypychowicz Igor, Slesarchuk Andrii, Pietrala Filip, Natkowska Kinga, Rutkowska Marcelina, Suliga Karolina, Karpińska Wiktoria, Halaba Julia, Ścisłowska Julia.

kl. I TE/TR/TŻ: Gołdyn Natalia, Wawrzykowska Anna, Dróżdż Elżbieta, Włodarczyk Julia, Terelak Liliana, Sochacka Julia, Ożarowski Oliwier.

kl. I TI/TG: Jackowski Michał, Strzelec Monika, Norman Alicja, Jackiewicz Michał, Turczyn Oskar.

kl. II TAK/TŻ: Łuszczek Daria, Odjas Maja.

kl. II TI: Słowik Piotr, Wilk Mateusz, Garbaczewski Oskar, Czyżewski Adrian, Karpiński Mateusz.

kl. III TE/TG/TOŚ: Borowiecka Aleksandra.

kl. III TR/TŻ: Borowiecka Anna.

kl. IV TE/TR: Musiał Anna, Stępniak Nikola, Dyszkowska Olga, Grabowska Magda, Fecek Wiktoria, Odziomek Anna, Celebańska Paulina, Cholerzyńska Maria, Śliwińska Katarzyna.

kl. IV TI: Glanda Oskar, Jasnos Bartosz, Sochacki Sebastian, Czyżewski Artur.

kl. V TI/TR: Bodzioch Klaudia, Palimąka Dawid, Otrębska Gabriela.

6. Koordynator akcji: Lidia Jurek

S E R D E C Z N I E   D Z I Ę K U J E M Y

A

B

C

D

E

F

G

I