pogromcy mitów

Uczniowie IV klasy Technikum Rachunkowości od 09 maja 2023 r. do 13 czerwca 2023 r. uczestniczą w szkoleniach i wykładach on-line w ramach kursu "Warsztaty mitów ekonomicznych".  Hasłem kursu jest maksyma Sokratesa: Poznaj samego siebie. 

Celem zajęć jest wykazanie przydatności analizy ekonomicznej w naukach społecznych i w codziennym życiu. Kurs opiera się na metodach ekonomii eksperymentalnej. Uczestnictwo w eksperymentach on-line pozwala zrozumieć, jak działa ekonomia.

Ekonomia jest jedną z najbardziej rozwiniętych i zaborczych nauk społecznych, ale  nadal jest to nauka o człowieku. W podręcznikach ekonomii jest zawarta opowieść o nas ukryta pod pokładem wzorów matematycznych, co jest rozszyfrowywane na warsztatach online. Uczniowie  mogą poznać samego siebie, konfrontując opinie o tym jak zachowują się podczas eksperymentów.

Dotychczas  uczniowie Technikum Rachunkowości  uczestniczyli  w zajęciach: Wprowadzenie do ekonomii  prowadzonych przez dr hab. Tomasza  Kopczewskiego.

Ten cykl jest wprowadzeniem do ekonomii. Podczas zajęć przedstawiona została tematyka ekonomii oraz rozwiano  mity dotyczące tej nauki społecznej. Podstawą zrozumienia ekonomii są dwa pojęcia: relacje wymienne oraz równowaga. Wykładowca pokazuje, że nie ma takiej dziedziny życia, która nie jest analizowana przez ekonomię. Jest to opowieść fascynująca, ale też straszna. "Zastanowimy się, ile warte jest życie ludzkie i jak je wycenić. Będziemy przyglądać się zagadnieniom dobra i zła w ekonomii. Przez analogię z fizyką ciała stałego i skeczy Monty Pythona Ministerstwo Głupich Kroków pokażemy jak prosty mechanizm ukryty jest w każdym modelu ekonomicznym. Podczas tego cyklu będą realizowane zajęcia  dotyczące handlu emisjami na zanieczyszczenia, a my będziemy rozwiązywać problem, który ma 98 trylionów kombinacji i  podobno będziemy w stanie to zrobić".

Jest to projekt realizowany przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020  współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Do uczestnictwa w warsztatach i do poszerzania wiedzy, uczniów zmotywowała  Pani  Beata Wójcik-Jaworska.
 
Tekst: Anna Żesławska