Nr 1

Historia i teraźniejszość & lekcja biblioteczna wspólnie poprowadzone przez nauczyciela historii i bibliotekarza szkolnego była poświęcona patronowi szkoły Hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu. W pracowni scim czekała na uczniów  wystawa pokonkursowych prac plastycznych z archiwum biblioteki za ostatnie 20 lat pracy szkoły jako źródło inspiracji i motywacji do edukacyjnej aktywności pierwszoklasistów. 

foto nr 2

TERMIN ZAJĘĆ LEKCYJNYCH - 28.11.2022 r., poniedziałek, lekcja trzecia. 

MIEJSCE REALIZACJI LEKCJI HiT - sala multimedialna w bibliotece szkolnej ZS nr 2.  

UCZNIOWIE KLASY - 1 językowa Liceum Ogólnokształcące;  obecnych 26 uczniów.

NAUCZYCIELE ODPOWIEDZIALNI – za lekcję w formule "oglądanie wystawy" -   Pan Cezary Świetlicki, historia i teraźniejszość (inicjator zajęć, pogadanka tematyczna, rozmowa z uczniami) oraz Lidia Jurek, nauczyciel bibliotekarz (przygotowanie prac do oglądu przez uczniów, wprowadzenie do lekcji, rozmowa z uczniami, odwołanie się do książek z biblioteki). 

Udało się wykorzystać całą salę SCIM, by wyeksponować i pokazać młodzieży na  lekcji w bibliotece  obszerny zasób zgromadzonych tutaj prac plastycznych  ZS nr 2 we Włoszczowie pochodzących z ostatnich 2 dekad,   a przygotowanych przez uczniów i absolwentów ZS nr 2 na konkursy ze Stefanem  Czarnieckim  w roli głównej - etapy szkolne, powiatowe, ogólnopolskie.  

Uczniowie klasy 1 językowej oglądali liczne rysunki ołówkiem, pastelami, węglem, wydzieranki z papieru kolorowego, prace malarskie sztalugowe, obrazy w ramach, plakaty farbami, kredkami, miniatury, scenki  rodzajowe technikami łączonymi, kolaże wieloelementowe z zastosowaniem zielnika, przypraw kuchennych, piórek, koralików, brokatu, tasiemek. Znalazły się tu też prace w formule medalionu,  szklanego witrażu.  

Nie mogliśmy jedynie przypomnieć najmłodszemu rocznikowi i wspólnie podziwiać wielu prac artystycznych –  klasycznych  rysunków węglem lub ołówkiem, rzeźby z masy solnej na złoto z popiersiem bohatera narodowego, herbu Czarnieckich Łodzia w hafcie krzyżykowym czy tradycyjnego malarstwa olejnego na płótnie,  ale i w stylu pop art. z  postacią naszego patrona lub scenami batalistycznymi z czasów obrony królów i Rzeczypospolitej przez hetmana Czarnieckiego, które od ponad 12 lat wychodziły spod rąk  absolwentów  szkoły na kolejne edycje Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego HETMANY do Warszawy i tam zajmowały  czołowe miejsca w kraju – 1, 2 lub 3 w kategorii projekt plastyczny. Można je jednak odszukać na stronie internetowej szkoły. 

Pan Cezary Świetlicki w czasie  lekcji skierował uwagę uczniów klasy także na pomysł komiksu o Hetmanie Wielkim Koronnym Stefanie Czarnieckim – wśród wystawionych prac były dwie takie artystyczne koncepcje naszych uczniów. 

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Tekst i foto:  Lidia Jurek