MicrosoftTeams image 4

W dniu 24.03.2022 roku uczniowie klas: III językowej po podstawówce oraz III ps i bio uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej, związanej z rozszerzanym przez nich przedmiotem - geografią.

Trasa wycieczki prowadziła z Włoszczowy przez okolice Chęcin - Miedzianka-Dobrzączka (Jaskinia Raj) do Rezerwatu przyrody Wietrznia w Kielcach.

Uczniowie wraz z opiekunkami, wyruszyli spod budynku szkoły o  8:00. Piękne słońce i bezchmurne niebo, mimo wczesnej pory, wprawiały wszystkich w dobry nastrój.

Pierwszym punktem wycieczki była Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Młodzież podziwiała tam skały, minerały i skamieniałości wydobyte z góry Miedzianki, okolic Chęcin oraz z różnych zakątków Polski i świata. Dużą ciekawość wzbudziły także narzędzia, za pomocą których pozyskiwano urobek, mundury górnicze oraz inne, gromadzone przez lata eksponaty. Młodzież chętnie dokumentowała swój pobyt w tym miejscu, fotografując się na tle eksponatów oraz zostawiając wpis w księdze pamiątkowej.

Po muzeum przyszła kolej na najbardziej chyba wyczekiwany punkt programu, czyli słynną Jaskinię Raj w Chęcinach. Jak pewnie wszyscy wiedzą, jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Dzięki wspaniałym i bardzo profesjonalnym przewodnikom, z których jednym była, co warto podkreślić, nauczycielka geografii z naszej szkoły, Pani Elżbieta Walczak-Miszczak (pomysłodawczyni i organizatorka wycieczki), spacer korytarzami tej, jedynej w swoim rodzaju jaskini, będzie dla wszystkich uczestników wyprawy, niezapomniany.

Ostatnim punktem wycieczki był Rezerwat Przyrody Wietrznia w Kielcach. Tam też czekało na młodzież sporo atrakcji, zarówno na tarasie widokowym na dachu Centrum, z którego można zobaczyć wyrobiska skał wapiennych i dolomitu oraz podziwiać panoramę Kielc, jak w środku  Geoparku, gdzie na uczniów czekała atrakcyjna gra edukacyjna. Wszyscy z chęcią podjęli wyzwanie i rywalizując w kilkuosobowych grupach badali tajemnice dziejów ziemi. Misja CHRONOS zakończyła się sukcesem dla wszystkich uczestników zabawy.
I nie był to jeszcze finał atrakcji, jakie oferuje to niezwykłe miejsce! Najlepsze czekało na koniec!

Jedną z najciekawszych atrakcji Centrum jest Kapsuła 5d, która zabrała naszych uczniów w podróż do wnętrza Ziemi. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem tej niesamowitej wyprawy w czasie, która dała możliwość zobaczenia na własne oczy, jak powstawał nasz świat.

Po tych niezapomnianych chwilach spędzonych w Centrum Geoedukacji pozostała już tylko podróż powrotna do domu, która upłynęłą szybko i bez przeszkód.

Uczniowie, choć lekko zmęczeni ilością wrażeń, to jednocześnie bardzo zadowoleni już planują kolejne wyprawy!
A zatem, do zobaczenia na turystycznych szlakach!

wycieczkaMicrosoftTeams image 2

MicrosoftTeams image 6

MicrosoftTeams image 5

MicrosofwycieczkatTeams image 1

MinowacrosoftTeams image

MicrosoftTeams image 3

MicrosoftTeams image 7

MicrosoftTeams image 8