Wrocław i Dolny Śląsk to niezwykle atrakcyjny region Polski. Uczniowie klas technikalnych mogli się o tym przekonać, uczestnicząc w trzydniowej wycieczce (od 29 listopada do 1 grudnia) w ramach przedsięwzięcia pilotażowego Ministra Edukacji i Nauki o nazwie "Poznaj Polskę".

Dzięki pozyskanym finansom uczniowie zwiedzili wiele miejsc związanych z historią regionu. Pierwszego dnia zobaczono zabytkową Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz górującą nad Przełęczą Srebrnogórską w Górach Sowich XVIII w. twierdzę. Drugi dzień poświęcono na zwiedzanie zabytków Świdnicy, m.in. gotyckiej Katedry, rynku, ratusza i drewnianego XVII wiecznego Kościoła Pokoju. Ostatni dzień spędzono we Wrocławiu. Główną atrakcją turystyczną była wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia. Następnie uczniowie poznali zabytki Ostrowa Tumskiego (Katedrę św. Jana Chrzciciela, Kolegiatę pw. Świętego Krzyża i Świętego Bartłomieja, Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Piotra i Pawła, Most Tumski) oraz Starego Miasta (Uniwersytet Wrocławski, Zamek cesarski, Kościół św. Elżbiety, Rynek, Rynek Solny, Ratusz, Kościół św. Małgorzaty).

Wyjazd dofinansowano ze środków Budżetu Państwa: przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę", realizowane w ramach programu Polski Ład. Zorganizowanie w 2021 r. przez dyrektorów Szkół prowadzonych przez Powiat Włoszczowski wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi. Dofinansowanie 71182 zł. Całkowita wartość 88978 zł.

Zdjęcia: Michał Piorun