wycieczka_ausc.jpeg

To się wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć  - Najważniejsza lekcja, którą powinniśmy wynieść z Auschwitz.

29 listopada uczniowie klasy 4 technikum informatycznego, ekonomicznego, żywienia i reklamy wraz z opiekunami Panią Renatą Kaczmarską i Panią Pauliną Bulską przeżyli ważną lekcję, nie tylko historii. Realizując ścieżkę programową z języka polskiego,  zwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu.

Wspólnie z przewodnikiem młodzież mogła zobaczyć i wysłuchać wstrząsających opowieści dotyczących funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady.

Program zwiedzania obejmował:

Auschwitz I:
Brama Arbeit macht frei (wprowadzenie)
Plac apelowy (tematyka reżimu obozowego)
Blok 6 (warunki egzystencji)
Blok 10 (eksperymenty medyczne)
Blok 11 i dziedziniec (znaczenie w obozowym terrorze)
Blok 27 (wystawa Szoa)
Piętro bloku 4 (model komory gazowej)
Blok 5 (mienie Ofiar)
Komora gazowa i krematorium

Auschwitz II-Birkenau:
Brama Śmierci (wprowadzenie)
Rampa (rozpoczęcie Zagłady, transporty, selekcje)
Ruiny komory gazowej i krematorium nr III (Zagłada)
Magazyny Kanady (wykorzystanie mienia Ofiar)
Centralna Sauna (proces rejestracji więźniów)
Ruiny komory gazowej i krematorium nr II
Barak dziecięcy w obozie kobiecym (warunki egzystencji więźniów).

wycieczka_aus.jpeg
Zwiedzanie Auschwitz jest trudnym przeżyciem. Coś ściska Cię w piersi, ręce drżą, wilgotnieją Ci oczy.

Każdy powinien chociaż raz w życiu odwiedzić takie miejsce. Poznać fakty, uświadomić sobie ogrom tragedii i do czego może doprowadzić nienawiść do drugiego człowieka na tle rasowym i nie tylko.

Każdy odbiera to miejsce w inny sposób. Wycieczka do Auschwitz zmieni cząstkę Ciebie. I będzie to cenna zmiana.