DSC 0008

 

 

 

06.05.2021 r. 

6 maja 2021 r. (czwartek) absolwenci ZS nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie przystąpili do pisania egzaminu maturalnego
z historii sztuki na poziomie rozszerzonym.

            3        szkola tablice inf

Od 6 maja do 19 maja 2021 r. w ,,Czarnieckim" będą odbywały się pisemne egzaminy dojrzałości z wybranych przez maturzystów przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. 

W 2021 r. nie ma obowiązku przystąpienia do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.  

Przedmiotami wybranymi przez naszych absolwentów do zdawania
na poziomie rozszerzonym są:

* historia sztuki, język angielski, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, biologia, geografia, chemia, język niemiecki, historia, fizyka, informatyka.

Harmonogram terminu maturalnego w sesji głównej.
Materiały o egzaminie maturalnym dostępne są:  na stronie internetowej CKE.

Maraton  rozszerzonych matur rozpoczęliśmy 6 maja historią sztuki...

06.05.2021 r. w sesji popołudniowej, ok.  godz. 14:00  przed Szkolną Komisją Egzaminacyjną w sali nr 4 stawiły się dwie maturzystki z kl. IV Technikum Organizacji Reklamy, aby napisać rozszerzoną historię sztuki, przedmiot, do którego absolwentki szczegòlnie intensywnie przygotowywały się w ciągu ostatnich dwóch lat.

Egzamin przebiegł zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi procedurami, bardzo spokojnie. Uczennice TOR w ciągu 180 min rozwiązywały arkusz egzaminacyjny zawierający część tekstowo-źródłową i wypracowanie. Matura odbyła się w warunkach reżimu sanitarnego. Na dyżurze był również dodatkowo inny nauczyciel naszej szkoły,  wg imiennego wykazu na czas matur. 

Przedmiot historia sztuki na poziomie rozszerzonym jest bardzo wymagającym w kilkunastu różnego typu zadaniach zarówno zamkniętych, jak i otwartych.  Cechuje go bardzo duża merytoryczna szczegółowość. Trzeba nauczyć się opisywania obrazów - ich znaczenia i kompozycji, umieć formalnie analizować i interpretować obrazy, rzeźby, grafikę, zabytki architektury, znać konteksty. Aby dobrze zdać, wymagana jest nieomal fotograficzna pamięć,  zapamiętywanie najdrobniejszych detali charakteryzujących dzieła sztuki od czasów prehistorycznych aż po współczesność - techniki graficzne. Ponadto orientacja w datach, epokach, kierunkach, przedstawicielach sztuki - biogramy i twórczość. A na koniec umiejętność biegłego napisania wypracowania.

Tym bardziej, bardzo mocno trzymamy kciuki za Wytrwałe i Waleczne. Go, dziewczyny, go!

 IMG 0008W bibliotece szkolnej ZS Nr 2, 2019 r.
,,Historia sztuki na maturze wymaga ucznia zainteresowanego, który nie wystraszy się dużej ilości materiału... i minimum roku pracy (choć lepsze są dwa lata, nawet powolnej,  ale systematycznej pracy)" 
- nauczyciel historii sztuki w ZS Nr 2 we Włoszczowie, pan Cezary Świetlicki.

DSC 0008Śmiało podążają do wyznaczonego celu, realizacji marzeń - na sali egzaminacyjnej, 06.05.2021 r.

 

Źródło: info ZS Nr 2 we Włoszczowie, foto pan Cezary Świetlicki,  tekst i foto Lidia Jurek, logo pan Stanisław Mulewicz
Redakcja:
Lidia Jurek  i Joanna Ziental