do rogu i w tekst

 

 

 

Zapraszamy do korzystania
z legalnych, bezpłatnych pakietów dydaktycznych
w ramach projektu HISTORIA: POSZUKAJ
https://www.historiaposzukaj.pl/

26.02.2021 r.

Projekt portalu edukacyjnego HISTORIA: POSZUKAJ dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

HISTORIA: POSZUKAJ  zbiera losy przedmiotów i dzieł sztuki i za ich pomocą opowiada wielką historię w innowacyjny sposób. Od kilku lat zespół naukowców zbiera informacje o losach ludzi żyjących w przeszłości i kształtujących ówczesną rzeczywistość, ilustrując je eksponatami z polskich muzeów.

Pokazuje – oprócz „wielkiej polityki” – rozwój literatury, sztuki, nauki itp. Specjalne miejsce zajmuje historia odzyskania przez Polskę niepodległości. W zakładce Niepodległa znaleźć można teksty tematyczne, a dodatkowe materiały zamieszczono w zakładkachWiedza, „Quizy i „GIFy, gdzie można przyjrzeć się historii z przymrużeniem oka. W zakładceŚcieżki historii opublikowano eseje, a na „Osi Czasu zaznaczono wydarzania historyczne, dzięki czemu czytelnik w prosty sposób może znaleźć poszukiwaną datę. Platforma Historia: zobacz zawiera interaktywne lekcje polskiej historii stworzone m.in. dla Polonii. W programie Historionauciuczniowie szukają śladów przeszłości w wybranych placówkach muzealnych; zarówno w narodowych jaki i regionalnych. W ramach swoich działań opowiadają historię odzyskania niepodległości za pomocą wybranych eksponatów. 

Na portalu można pobrać również dwa ciekawe opracowania:  ,,Gra o niepodległość” oraz ,,Podjąć wyzwanie: II RP na drodze do nowoczesności”.

Teraz na portalu pojawiła się nowość: HISTORIA: ŚCIĄGNIJ, czyli zestawy pakietów dydaktycznych, pomagających skorzystać z przystępnie podanej wiedzy podczas zajęć dla dzieci i młodzieży.

HISTORIA: ŚCIĄGNIJ 

Powstały dwa  zestawy pakietów dydaktycznych. Pierwszy przeznaczony jest dla nauczycieli szkół podstawowych, a drugi dla nauczycieli i uczniów szkół średnich.

Każdy pakiet składa się z:
- artykułów wybranych z zasobu portalu,
- wprowadzenia metodycznego zawierającego charakterystykę materiałów,
- propozycji ćwiczeń ułatwiających pracę ze wskazanymi tekstami.

Autorami tekstów są specjaliści – historycy i historycy sztuki, naukowcy, muzealnicy, nauczyciele, wytrawni popularyzatorzy historii. Zasób artykułów z tego portalu pozwala na ich wykorzystanie zarówno podczas nauczania historii, jak i przy okazji samodzielnego powtarzania materiału przed sprawdzianami i egzaminami.

Bogato ilustrowane artykuły reprezentują wysoki poziom merytoryczny. Autorzy przypomnieli epizody z życia wybranych postaci historycznych i wydarzenia, które wpływały na bieg dziejów. Zaprezentowano rozmaite typy źródeł historycznych, przede wszystkim materialnych, jak: przedmioty codziennego użytku i ubiory, broń i mundury, rzeźby i obrazy, rzemiosło artystyczne; źródła ikonograficzne: dzieła malarskie, grafiki, fotografie; obiekty architektury i źródła pisane.

HISTORIA: FISZKI

W zakładce można przetestować i utrwalić zdobytą wiedzę. To idealne narzędzie do powtórek zawiera kontekstowe pytanie, na które można spróbować odpowiedzieć nim po kliknięciu przycisku „Dowiedz się” uzyska się wyjaśnienie. Fiszki są podzielone na tematy przewodnie w zależności od epoki i zagadnień – po dokonaniu wyboru pojawi się 10 pytań. 

Odkrywanie zdarzeń i spojrzenie na historię przez pryzmat zabytkowych obiektów przyczyniają się do doskonalenia umiejętności analizy źródeł historycznych, co pozwala lepiej zrozumieć przeszłość.

Portal Historia: Poszukaj to także wiele innych narzędzi edukacyjnych. Każdy nauczyciel i edukator historyczny znajdzie coś dla siebie:
-  quizy,
- gotowe lekcje on-line,
- publikacje,
- GIFy,
- instrukcje stworzenia własnych gadżetów.

screen strony z tytułem i kafelkami

 

HISTORIA: POSŁUCHAJ  

HISTORIA: PODCASTY  - to propozycja dla fanów opowieści. Polska historia od średniowiecza po wiek XX to wspaniała opowieść, z której każdy może wziąć coś dla siebie. Kilka minut słuchania pozwala przenieść się w czasie. Styl modnych warszawianek lat dwudziestych, dysk Haliny Konopackiej który przyniósł jej olimpijskie złoto, dodatki do gorsetu Aleksandry Piłsudskiej – to tylko wybrane  tematy podcastów.

screen strony z tytułem i kafelkami

 

 

 

 

Źródło: https://niepodlegla.gov.pl/ [dostęp 2021-02-15]
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental