01

 

 

 

 

 

Marsjańskie lądowanie...

23.02.2021 r.

Łazik Perseverance, w czwartek 18 lutego o godz. 21:55 z powodzeniem wylądował na Marsie. ,,Otwarty horyzont, tak wiele do odkrycia. Nie mogę się doczekać, żeby zacząć" - napisano pod fotografią na oficjalnej stronie łazika na Twitterze.

 

02

 

Łazik Perseverance przesłał na Ziemię pierwsze kolorowe zdjęcia z Marsa. Fotografia przedstawiająca horyzont planety ma wyższą rozdzielczość niż zdjęcia wykonane 18 lutego, chwilę po wylądowaniu. NASA opublikowała także zdjęcie przedstawiające marsjańską glebę.

 

03

 

W sieci opublikowano także kolorowe zdjęcie zrobione z platformy lądującej. Łazik Perseverance wylądował na Marsie 18 lutego 2021 roku. Maszyna weszła w orbitę Czerwonej Planety o godz. 21:48, a już kilka minut później, o 21:55 wylądowała z powodzeniem na jej powierzchni w Kraterze Jezero.

 

04

 

Łazik Perseverance będzie poszukiwał na Marsie potencjalnych śladów dawnego życia. Maszyna zbierze także próbki marsjańskich skał, które w przyszłości trafią na Ziemię. Perseverance będzie miał ponadto za zadanie przetestować technologie, które będą wykorzystywane w misjach załogowych na Marsa. Chodzi m.in. o eksperymentalne urządzenie zmieniające dwutlenek węgla w tlen.

Do najważniejszych zadań łazika należeć będzie: ustalenie czy na Marsie istniało kiedykolwiek życie, scharakteryzowanie marsjańskiego klimatu, badania marsjańskiej geologii oraz przygotowanie do przyszłych misji załogowych na Marsa. Aby to osiągnąć, NASA ustaliło trzy cele szczegółowe: zrozumienie geologii miejsca lądowania łazika, ustalenie czy Krater Jezero mógł mieć warunki sprzyjające prostym formom życia i poszukanie śladów życia, zebranie i zabezpieczenie próbek przedstawiających różnorodność geologiczną krateru, do sprowadzenia na Ziemię w przyszłej misji.

 

05

 

 !  Więcej informacji oraz film z lądowania  na stronach: 

https://www.telepolis.pl/tech/kosmos/nada-perseverance-ladowanie-na-marsie

https://tvn24.pl/swiat/misja-perseverance-na-marsie-2021-lazik-nasa-wysyla-zdjecia-z-czerwonej-planety-5024735

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/ladowanie-nasa-lazik-perseverance-relacja-na-zywo.html

https://www.youtube.com/watch?v=w9zFaCNXTCY

 

 

 

Źródło: tekst Joanna Ziental , https://wiadomosci.radiozet.pl/
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental