Rocznica obrony krzyży we Włoszczowie | Oficjalna Strona Diecezji Kieleckiej

 

 

 

 

Historia dookoła nas. Nasza historia.
Emisja filmu o strajku w obronie krzyży
we Włoszczowie, o uczniach, którzy
lata temu przeciwstawili się
komunistycznej władzy

21.02.2021 r.

Film pt. ,,Krzyż Włoszczowa 1984"  ma dzisiaj swoją premierę w TVP Historia o godz. 19:00.  Produkcja wyszła z rąk uznanych dokumentalistów. Reżyserem  i autorem scenariusza jest Lesław Skuza, autorem zdjęć, montażu Paweł Woldan.

To opowieść o ważnym nie tylko dla mieszkańców Ziemi Włoszczowskiej wydarzeniu historycznym, strajku młodzieży szkoły zawodowej w obronie krzyża we Włoszczowie w roku 1984.

W czasach PRLu  walka władzy z  krzyżem,  symbolem Kościoła katolickiego, ale też symbolem wolności i  niezależności Polaków była zasadniczym motywem jej działania. Jak pisze w artykule ks. Daniel Wojciechowski...

,,Komuniści przejmujący po 1945 r. z mandatu sowieckiego władzę w Polsce „ludowej” panicznie bali się krzyża i podejmowali z nim walkę. W odpowiedzi na to katolicy odważnie bronili jego obecności w instytucjach publicznych. Szczególnym heroizmem wykazała się młodzież z Włoszczowy, która w 1984 r. stanęła w obronie krzyża w szkole. Po latach strajkujący wówczas uczniowie, nawet ci, którzy ponieśli najbardziej dotkliwe konsekwencje, twierdzą, że niczego nie żałują, że warto było cierpieć w obronie krzyża. Tym odważnym protestem dali dowód, że są zdolni do wielkich czynów z miłości do Boga i Ojczyzny. Warto o nich pamiętać w czasach, w których spadkobiercy ateizmu znowu narzucają swoją ideologię (...)" - ciąg dalszy opracowania na stronie:
https://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/nie-zdejme-krzyza-z-mojej-sciany/ 

Więcej o tym proteście  -   https://dorzeczy.pl/historia/7729/straszono-nas-ze-wkroczy-zomo.html

Strajk we Włoszczowie rozpoczął się 36 lat temu, 3 grudnia i  trwał prawie dwa tygodnie, do 16 grudnia 1984. Kilkuset uczniów Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wiśniowej (obecnie ZS Nr 3 im. Stanisława Staszica) prowadziło z dyrekcją spór w związku z usunięciem ze szkoły krzyży.

Historię okupacji szkoły opowiedzą w filmie sami uczestnicy tamtych wydarzeń. Wspomnienia, ocena zdarzeń, ten punkt widzenia młodych wówczas, a obecnie dojrzałych ludzi może mieć szczególne znaczenie w obecnej chwili, kiedy miejsce Kościoła i krzyża we współczesnej Polsce jest na powrót kontestowane. Jak mówił sam reżyser w wywiadach poprzedzających rozpoczęcie zdjęć - w ostatnim czasie coraz mocniej dochodzą do głosu ideologie zwalczające katolicyzm i jego symbol, którym jest krzyż. W dodatku dzieje się to pod hasłami szukania wolności.

Produkcja dokumentu rozpoczęła się 2 lata temu, w 2019 r. i została wsparta finansowo przez TVP Historia oraz Instytut Sztuki Filmowej. Ekipa kręciła zdjęcia do filmu w dawnym budynku Zespołu Szkół Zawodowych, czyli dzisiejszym ,,Staszicu", m.in. z uczestnikami strajku z 1984 roku. W realizację zaangażowany był  Zbigniew Żesławski, na planie filmu asystent operatora, uczestnik strajku i współpracownik ks. Marka Łabudy, niezapomnianego duszpasterza młodzieży i współorganizatora strajku o krzyże.

Dziękujemy pani Joannie Krawczyk-Bartos, nauczycielce języka polskiego w ,,Czarnieckim" za inspirację do przypomnienia o premierze  ważnego filmu. 

 

Strajk szkolny młodzieży w obronie krzyży we Włoszczowie 1984 r. / Fot. Laski Diffusion /East News; TVP Historia

/ Fot. za Wojciechem Wybranowskim, dorzeczy.pl

Image

 

Image

 

Image

 

Image

/ Fot. za TT ks. Krzysztofa Tkaczyka

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby

/ Fot. za postem Gminy Włoszczowa;  FB; 21. 01.2021 r.

 

 

Źródło: 
https://historia.tvp.pl/52295116/krzyz-wloszczowa-1984 [dostęp 2021-02-14]
https://odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl/persons/view/53808c82-a312-4717-a2f7-f5e1b2b3b02e
Iwona Boratyn, https://konskie.naszemiasto.pl/strajk-w-obronie-krzyzy-we-wloszczowie-premiera-filmu/ar/c1-8103043
Krzysztof Tkaczyk, https://twitter.com/tkaczyk79/status/858660660607152128 [dostęp 2017-04-30]
Wojciech Wybranowski, https://dorzeczy.pl/historia/7729/straszono-nas-ze-wkroczy-zomo.html [ dostęp 2015-12-15]
Daniel Wojciechowski, https://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/nie-zdejme-krzyza-z-mojej-sciany/  [dostęp 2009-12-03]

Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental