logo ETY

 

 

 

 

Ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy
dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy,
które należy cenić i chronić

Do 28.02.2021 r. można głosować na stronie internetowej akcji na Europejskie Drzewo 2021. W tegorocznej edycji konkursu wystawiono kandydatury 14. drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały plebiscyty krajowe.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.treeoftheyear.org i wybrać dwa drzewa.

Jak podaje Klub Gaja, koordynator konkursu w Polsce, głosy można oddawać od poniedziałku do 28.02.2021 r. za pośrednictwem internetu. Każdy może wskazać dwóch swoich kandydatów do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021. Ostatni tydzień głosowania jest tajny i nie będziemy mogli zobaczyć, ile głosów mają poszczególne drzewa.

Zwycięzcę poznamy 17.03.2021 r.podczas ceremonii ogłoszenia wyników, która w tym roku ze względu na pandemię odbędzie się on-line. W konkursie tym decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Poszukiwane są drzewa, które stały się integralną częścią społeczności.

Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej na Podkarpaciu jest polskim kandydatem do tytułu ,,Europejskie Drzewo Roku". Zachęcamy do oddania na głosu na polskie drzewo!

„W tych historiach zapisane są często losy społeczności i wielu pokoleń.
Dowiadujemy się z nich o tym, jak ważne są drzewa dla naszych
losów  i ile emocji wiążemy z przyrodą. (...) Głosując nie zapominajmy,
że żyjemy dzięki cudowności przyrody, która karmi nas i wspomaga
w swojej nieustającej cykliczności” .

Znalezione obrazy dla zapytania: lipa św. jana nepomucena z dulczy wielkiej

Drobnolistna lipa św. Jana Nepomucena
rośnie na skraju wsi Dulcza Wielka w gminie Radomyśl Wielki na Podkarpaciu.
Ma ok. 170 lat i nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary.
Mierzą one 25 m. Drzewo ma ok. 17 m wysokości i 430 cm obwodu. 
Drzewo ma także nietypowy wygląd, gdyż ma bardzo rozległą koronę, a najniższe gałęzie rosną niemal przy samej ziemi. Przez mieszkańców nazywana jest
,,wiejską dobrodziejką", bo daje pracującym w polu cień, wypoczynek wędrującym,
a pszczołom pożytek. Obok lipy stoi kapliczka św. Jana Nepomucena.

Zdaniem działaczy Ligi Ochrony Przyrody z Rzeszowa, „piękno lipy wyzwala podziw dla potęgi natury”. W ubiegłym roku wywalczyła ona tytuł Drzewa Roku 2020 w konkursie Klubu Gaja, uzyskując ponad 15 tys. głosów internautów.

Wśród kontrkandydatów polskiej lipy znalazły się m.in.: tysiącletni platan Curinga, największe drzewo tego gatunku we Włoszech, stare drzewo z Holandii, która jest matką wszystkich lip w mieście Etten-Leur, czy samotne drzewo jarzębu pospolitego z Wielkiej Brytanii, będące symbolem 20-letnich działań mających na celu ożywienie dzikiego serca południowej Szkocji.

Polskie drzewo już raz tryumfowało w plebiscycie. Dąb ,,Józef" z Wiśniowej na Podkarpaciu zwyciężył w 2017 r. Drzewo liczy ok. 650 lat. Wyrósł w dobrach rodziny Mycielskich. Należący do nich dwór był ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu, a malownicze otoczenie majątku sprzyjało pracy twórczej artystów. Gościł tam m.in. Józef Mehoffer, malarz, grafik, projektant, scenograf i rysownik okresu Młodej Polski.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association z siedzibą w Brukseli. Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W Polsce coroczne edycje  plebiscytu Drzewo Roku organizuje Klub Gaja, który powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody i praw zwierząt. chcąc w ten sposób zwracać uwagę na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które należy cenić i chronić. Konkurs uczy nie tylko szacunku do drzew.

Znalezione obrazy dla zapytania: lipa dulcza wielka

Изображение

 

 

 

Żródło: info KO w Kielcach, wolnelektury.pl, grafika google
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental