01

 

 

 

Pierwsza wystawa graffiti Banksy'ego
w Polsce

02

Foto: Jacek Wójcikowski/ ArtOfBanksy

13.02.2021 r.

Międzynarodową, pierwszą w Polsce wystawę „The Art of Banksy. Without Limits” można zobaczyć w Centrum Praskim Koneser Pl. Konesera 2 w Warszawie od 12 lutego 2021 do 11 kwietnia 2021 r.

Podróż przez świat nieuchwytnego, tajemniczego i jednocześnie
jednego z najbardziej wpływowych twórców ostatnich  dekad

W przestrzeni kompleksu CPK zgromadzono ponad 100 prac Brytyjczyka. Cześć z nich to oryginalne prace, instalacje, rzeźby, część przedstawiono w formie zdjęć, część w formie specjalnych szablonów, wydruków, także wielkoformatowych, jak np. jedna z jego najsłynniejszych prac, „Flower Thrower”. Na wystawie znalazło się też wejście do Dismalandu, fikcyjnego miasteczka rozrywki, nawiązującego oczywiście do Disneylandu, które Banksy stworzył w 2015 r.

Sztuka bez granic

Ekspozycja opuściła w 2016 r. Istambuł i od tego czasu gościła w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Cluj, Budapeszcie, Wiedniu. Teraz przyjechała do Warszawy. Wystawa zawiera najpopularniejsze graffiti takie jak: ,,Girl with Balloon", ,,Bomb Hugger", ,,Police Kids", ,,Pulp Fiction"  czy ,,Flower Thrower".

- To wyjątkowe wydarzenie, bo wystawa prac artysty tego formatu nie zdarza się często. Banksy jest twórcą, który poprzez swoją sztukę trafia do wielu, nie tylko koneserów sztuki, ale także ulicznych przechodniów i co bardzo ważne przemawia również do młodych ludzi – podkreślają organizatorzy wystawy.

03

Banksy to prawdopodobnie najsłynniejszy i zarazem najbardziej tajemniczy twórca street-artu na świecie.

Nadal robi wrażenie to, że Banksy'emu przez tyle lat (graffiti zajmował się już w l. 90. XX w.) z powodzeniem udawało i udaje się zachować swoją tożsamość w tajemnicy, anonimowość także w czasach dominacji mediów społecznościowych. W epoce zhomogenizowanej kultury, popkulturowego wzorca krótkotrwałej ,,sławy", zalewu nachalnego celebryctwa, street-artowiec, choć osiągnął olbrzymią autentyczną sławę, rozpoznawalność swych dzieł,  nie ujawnił publicznie swojej tożsamości. I choć obcować z jego sztuką najpełniej można po prostu tam, gdzie ona się rodziła, czyli na mieście, na rzeczywistych murach i ścianach, w zaułkach, na ulicach, wystawa jego prac to sposób na powtórkę z jego twórczości. 

Według jednych źródeł naprawdę nazywa się Robert Banks. Według innych to Robin Banksy. Około 40 letni Brytyjczyk. Graffiti zaczął zajmować się w wieku 14 lat. Wiadomo, że w latach 90. mieszkał w Bristolu. Potem przeprowadził się do Londynu. Na początku tworzył swoje graffiti głównie na ulicach stolicy Wlk. Brytanii. Później jego twórczość zaczęła pojawiać się także w innych miejscach na świecie, często korespondując z sytuacją, także polityczną danego kraju. Jego prace podbijają nie tylko ulice, ale także domy aukcyjne na całym świecie.

04

Przekrojowa wystawa opowiada o całokształcie działalności Banksy’ego,
 także jako głośnego kontrowersyjnego aktywisty społecznego

Artysta graffiti zaangażowany jest w walkę o prawa człowieka – komentował m.in.  sytuację w Izraelu, Palestynie, Syrii, W zeszłym roku Banksy sfinansował zakup statku do ratowania uchodźców na Morzu Śródziemnym. Jednostka nosi nazwę Louise Michel. O tych przedsięwzięciach na wystawie nie opowiadają obrazy, a klipy wyświetlane na ścianie złożonej z monitorów.

Dzieła Banksy'ego towarzyszą nam już ponad 30 lat. Krytycy sztuki zauważają  iż Banksy już nie jest tak radykalny w swoich działaniach, jak na początku swojej twórczości. Jego prace sprzedawane są za miliony funtów, a kolejne szablony pojawiające się na murach nie są już dawno traktowane jako akty wandalizmu, a raczej stają się atrakcjami turystycznymi.

Malkontenci wśród miłośników street-artu narzekają na taką formę prezentacji sztuki tego artysty i piszą na forach społecznościowych -  Wystawa  prezentuje prace Banksy'ego, przybliża też jego działalność, ale jednocześnie z Banksy’m nie ma nic więcej wspólnego (na stronie wyraźnie jest napisane, że to nie jest wystawa autoryzowana). -  Brakowało mi na tej wystawie choć delikatnego wyjścia poza ramy. Odejścia od ugrzecznionej, galeryjnej formy wystawy. W końcu to sztuka Banksy’ego - przewrotna, kpiąca z konsumpcjonizmu i pełna czarnego humoru.

Za to zwolennicy takich prezentacji, retrospektyw artystycznych w zamkniętych murach galerii, z instalacjami XXI w.  stanowczo odpowiadają: - To jednak pewny sposób na przybliżenie, zainteresowanie, przypomnienie sobie wszystkich najważniejszych prac brytyjskiego kontrowersyjnego, anonimowego artysty street-artu. Zdecydowanie na tak!

Pozostaje zatem kupić e-bilety, by pojechać i zobaczyć wystawę, przekonać się samemu...

Informacje o biletach znajdziecie:  
The Art of Banksy. Without Limits” 12 lutego – 11 kwietnia 2021 r.
Centrum Praskie Koneser,
Plac Konesera 2,  Warszawa

https://www.ebilet.pl/biznes/wystawa/wielka-wystawa-prac-banksyego-w-polsce/

Czytaj także: 
Dzieło Banksy’ego w londyńskim metrze przetrwało tylko kilka godzin. Graffiti zmyła ekipa sprzątająca
 
05
 

Foto: Jacek Wójcikowski/ ArtOfBanksy

Źródło:
Anna Nicz  https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2021/02/12/banksy-wystawa-koneser-warszawa-2021/ [dostęp 2021-02-12]
Foto za https://aktivist.pl/pierwsza-wystawa-prac-banksyego-w-polsce/
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental