Konkurs - "płynąć Pod Prąd" / Konkursy, Wydarzenia

As I See It: Driving solutions to poverty in partnership - Worcester  Community Action Council

Zaproszamy do udziału
http://javatech.zsi.pwr.wroc.pl/konkurs

11.01.2021 r.

Drodzy Państwo,

w imieniu Szkoły Podstawowej nr 66 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu, Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny oraz Klubu Herbertowskich Szkół  uprzejmie proszę o rozpowszechnienie informacji na temat XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Płynąć pod prąd".

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli 13 lat. Finał jest organizowany w ramach Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Herbertowskich. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w październiku 2021 roku.

Konkursowi patronuje siostrzeniec poety Zbigniewa Herberta - dr hab. Rafał Żebrowski. Honorowym Przewodniczącym Jury jest prof. Jan Miodek. Honorowy patronat instytucjonalny nad konkursem obejmują co roku ważne instytucje państwowe, takie jak Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewoda  Dolnośląski, Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Celem konkursu ,,Płynąć pod prąd" jest ocalić od zapomnienia historie ludzi nieznanych, zapomnianych bohaterów. Dzięki temu konkursowi uczniowie mają możliwość i motywację do udokumentowania życia przodków, a także przyjrzenia się swoim wartościom.

Konkurs literacki "Płynąć pod prąd" - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w  Krapkowicach    Temat pracy konkursowej jest następujący...
Zbigniew Herbert w Przesłaniu Pana Cogito napisał o tych, którzy (...) płyną pod prąd (...) '', że są spadkobiercami (...) Gilgamesza, Hektora, Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów (...). Przedstaw w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej lub wiersza historię bohatera nieznanego szerokiemu gremium, osadzonego w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, który był wierny, podobnie jak Zbigniew Herbert, wartościom takim jak Honor, Ojczyzna, Prawda nawet za cenę utraty życia.

Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: wiersz i proza.

W jednej grupie są oceniane prace uczniów szkół podstawowych, a w drugiej ponadpodstawowych. Jury wyłoni z nadesłanych prac te najlepsze. Przyznawanych jest każdego roku maksymalnie 16 nagród: cztery pierwsze, cztery drugie, cztery trzecie i cztery wyróżnienia.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nagrodzonymi pracami z poprzednich edycji. Są one publikowane na stronie konkursowej.

Termin zgłoszenia i nadesłania pracy konkursowej mija 01.04. 2021 r.

Zgłosznie udziału i przesyłanie prac dokonywane jest wyłącznie za pomocą strony konkursowej podanej na dole zaproszenia.

Na stronie znajduje się regulamin oraz kryteria oceniania prac. Po zarejestrowaniu się uczestnik otrzyma na podany adres poczty elektronicznej instrukcję, jak należy przesłać pracę.

Wyniki zostaną opublikowane na stronie konkursowej do 30.04.2021 r.

UWAGA!
W roku szkolnym 2020/21 Ogólnopolski Konkurs Literacki ,,Płynąć pod prąd" został zamieszczony przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, które mogą być wymienione na świadectwie szkoły podstawowej.

Bardzo proszę o umieszczenie informacji o konkursie na Państwa tablicach informacyjnych, stronach WWW oraz przekazaniu zaproszenia nauczycielom.

Liczymy na współpracę.
Z poważaniem
mgr Małgorzata Król
Przewodnicząca i Koordynator Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Płynąć pod prąd"
Szkoła Podstawowa nr 66 im. Zbigniewa Herberta 
ul. Dembowskiego 39
51-670 Wrocław
tel. 71-798-67-10, fax. 71-798-42-10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://javatech.zsi.pwr.wroc.pl/konkurs

 

Źródło: pan Marek Ledwoch
Redakcja:
Lidia Jurek