25 brawurowych akcji polskiego podziemia [II WOJNA ŚWIATOWA]

 

 

 

13 

O tym przeczytasz w naszej historii.pl
https://naszahistoria.pl/polska/

08.01.2021 r.

,,Gdy Mołotow podpisał traktat z hitlerowcami, powiedział:
nasz przyjaźń została przypieczętowana  krwią.
 Miał oczywiście na myśli polską krew."

                                                                                                  / Sługa Boży, abp. Fulton J. Sheen

Listę - subiektywną - najbardziej brawurowych akcji polskiego podziemia w czasie II wojny światowej przygotowała redakcja portalu ,,Nasza Historia".

Red Arrow. Vector. — Stock Vector © pokomeda #56628483Nasza Historia.pl ...
To internetowy magazyn, w którym znajdziesz najciekawsze artykuły historyczne przygotowywane przez dziennikarzy Polska Press. Polska Press Grupa to jedna z największych grup medialnych w Polsce,  lider na rynku mediów regionalnych i lokalnych. Gazety i serwisy internetowe stanowią główne źródło informacji dla mieszkańców regionu. Zajmuje 9. miejsce w polskim Internecie, a serwisy internetowe odwiedza 17,4 mln użytkowników. Blisko 60 % polskich internautów czyta informacje na stronach PP. W całej Polsce wydaje 20 dzienników regionalnych –  gazet z wieloletnią tradycją.

1. Rozbicie więzienia - styczeń 1943 r.

Atak na pińskie więzienie w styczniu 1943 r. był prawdziwym majstersztykiem polskiego podziemia. Oddział dowodzony przez Jana Piwnika „Ponurego” uwolnił kolegów i nie poniósł żadnych strat.

2. Jak zginął Kat Warszawy Franz Kutschera - 1 lutego 1944 r.

Dowódca SS i policji na dystrykt warszawski zginął w wyniku zamachu przeprowadzonego 1 lutego 1944 r. w Alejach Ujazdowskich. Zastrzelili go żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Agat-Pegaz”.

3. Powstańcy zdobywają PAST-ę na Zielnej - 20 sierpnia 1944 r.

Zacięte walki o zdobycie górującego nad Śródmieściem Północnym gmachu PASTY-y trwały do 20 sierpnia. Polacy nie oddali tej reduty aż do końca powstania. ,,Pastę" zdobyli powstańcy z batalionu ,,Kiliński".

4. Akcja ,,Góral", czyli 106 mln dla podziemia - 12 sierpnia 1943 r.

5. Zamach na kasyno przy al. Szucha - 19 maja 1942 r.

6. Likwidacja sadystycznego kata z Pawiaka - 7 września 1943 r.

7. Krwawy koncert cichociemnych - 28 grudnia 1941 r.

8. Inwazja na Końskie - wrzesień 1943 r.

W lipcu 1943 r. por. „Ponury” był już w Górach Świętokrzyskich. Dowodził trzystuosobowym oddziałem partyzanckim. Niestety presja Niemców i trudności z zaopatrzeniem w żywność tak ogromnej formacji zmusiły go do rozdzielania jej na mniejsze grupy. Dowodzenie jedną z nich powierzył cichociemnemu ppor. Waldemarowi Szwiecowi ps. Robot. W czwartą rocznicę ataku Niemiec na Polskę 80-osobowy oddział cichociemnego ppor. Waldemara Szwieca „Robota” zajął na kilka godzin strzeżone przez ponad 1700 żołnierzy III Rzeszy polskie miasteczko.

9. Masakra w barze ,,Za Kotarą" - 8 października 1943 r.

Doskonale ustosunkowany oficer AK i właściciel baru Za Kotarą okazał się zdrajcą i niemieckim konfidentem, w dodatku silnie chronionym. Żeby go zlikwidować, trzeba było przeprowadzić akcję rodem z filmów gangsterskich.

10. Bitwa pod murowaną Oszmianką, 13-14 maja 1944 r.

Litewscy kolaboranci wzięci do niewoli pod Murowaną Oszmianką zostali wypuszczeni w samej bieliźnie.

11. Błyskawiczne powstanie iwienieckie - 19 czerwca 1943 r.

12. Zatopienie statku ,,Tannenberg" - 31 maja 1944 r.

13. Atak na kieleckie więzienie  -  4-5 sierpnia 1945 r.

Najbardziej spektakularną operację rozbicia więzienia po zakończeniu wojny przeprowadził weteran ZWZ-AK kpt. Antoni Heda ps. „Szary”.

14. Akcja pod Arsenałem - 26 marca 1943 r.

Akcja zbrojna Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II” przeprowadzona została 26 marca 1943 r. w Warszawie w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic: Bielańskiej, Długiej i Nalewek. W jej wyniku uwolniono podharcmistrza Jana Bytnara „Rudego” aresztowano trzy dni wcześniej i poddanego brutalnym przesłuchaniom, oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei Szucha 25 do więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej 24/26. Operacją dowodził Stanisław Broniewski „Orsza”.

15. Zamojszczyzna w ogniu - luty 1943 r.

16. Obrona na Wołyniu  -  1942/1943 r.

Początki polskiej samoobrony cywili i oddziałów Armii Krajowej na Wołyniu.

17. Operacja ,,Wieniec"- 7 października 1942 r.

Pierwsza akcja AK przeciwko niemieckiemu transportowi kolejowemu przeprowadzona została w nocy z 7 na 8 października 1942 r. i była efektem depeszy, jaką gen. Stefan Rowecki ps. Grot wystosował do naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego z prośbą o zgodę na intensyfikację działań dywersyjnych. Po jej otrzymaniu „Grot” zlecił jednoczesne wysadzenie torów kolejowych w warszawskim węźle kolejowy, a nad zadaniem miał czuwać dowódca Okręgu Warszawskiego AK płk Antoni Chruściel „Monter”.

18. Egzekucka Kurta Rennera - 26 sierpnia 1943 r.

19. Akcja ,,Pensjonat" - 5 sierpnia 1943 r.

Za tę wyjątkowo spektakularną akcję odpowiadał Kedyw Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów Obwód Jasło AK - w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. uwolniono więźniów politycznych osadzonych w więzieniu Gestapo w Jaśle.

20. Piaski Królewskie -  6 września 1944 r.

Okoliczny tartak i lasy Niemcy zamierzali wykorzystać do budowy mostów na Wiśle pod Wyszogrodem. Te plany spaliły jednak - i to dosłownie - na panewce we wrześniu 1944 r. podczas akcji przeprowadzonej przez żołnierzy Grupy Armii Krajowej „Kampinos”, którzy doszczętnie spalili zakład oraz zlikwidowali ochraniający go pododdział SS.

21. Celestynów -  20 maja 1943 r.

Okolice Celestynowa w czasie okupacji nie należały do najspokojniejszych - akowcy co rusz organizowali tu akcje dywersyjne, wspomagani przez okoliczną ludność. Najsłynniejszą była ta przeprowadzona 20 maja 1943 r. przez oddział dyspozycyjny Kedywu Komendy Głównej AK, złożony głównie z Grup Szturmowych Szarych Szeregów - odbił on na stacji kolejowej 49 więźniów przewożonych z Lublina do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Na dowódcę wyznaczono kpt. Mieczysława Kurkowskiego „Mietka”, a na jego zastępcę podchorążego Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”. Obserwatorem z ramienia dowództwa był kpt. Adam Borys „Pług”.

22. Ataki na pociągi pod gołębiem -  12 maja 1943 r.

Znaczenie linii kolejowej wiodącej z Warszawy do Lublina i dalej na Ukrainę skłoniło wczesną wiosną 1943 r. władze obwodu puławskiego Okręgu Lublin Batalionów Chłopskich do przeprowadzenia rozpoznania ruchu niemieckich transportów wojskowych korzystających z tej trasy. Kolejnym krokiem po rozpoznaniu była decyzja o akcjach dywersyjnych. 

Podobny obraz      Wszystkie akcje zbrojne ze szczegółami ...

https://naszahistoria.pl/25-brawurowych-akcji-polskiego-podziemia-ii-wojna-swiatowa/ar/13296972

 

 

Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental