1460x616-1-1

                                                       

 

                                                   

                                                            Zapoznaj się z oferta edukacyjną na                                                                                       https://navoica.pl/
25.11.2020 r.                                    

Zachęcamy do skorzystania z oferty zdalnych kursów typu MOOC realizowanych przez uczelnie i instytucje edukacyjne, na platformie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego NAVOICA - www,navoica.pl

Wszystkie kursy on-line są bezpłatne,  uczestnictwo w nich wymaga jedynie zalogowania. W najnowszej ofercie znalazł się m.in. kurs poświęcony rozwiązywaniu matematycznych zadań konkursowych i olimpijskich, interpunkcji czy przedsiębiorczości. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną platformy NAVOICA.

Logo Navoica 

NAVOICA to ogólnopolska platforma edukacyjna oferująca bezpłatne kursy on-line typu MOOC (ang. Massive Open Online Courses) realizowane przez uczelnie i instytucje edukacyjne. Jest ona dostępna na stronie https://navoica.pl/. Platforma powstała na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Polski MOOC”. 

Jest skierowana do wszystkich, którzy chcą rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. Materiały dostępne w serwisie mogą być szczególnie przydatne dla uczniów i nauczycieli podczas kształcenia na odległość.

Jak można korzystać z serwisu?

Wszystkie kursy na platformie NAVOICA są całkowicie bezpłatne. MNiSW nie pobiera żadnych opłat za rejestrację, zapisanie się na kurs, uczestnictwo w nim czy uzyskanie zaświadczenia.

Aby wziąć udział, trzeba się zarejestrować, a następnie zalogować się na platformie. Po wyszukaniu interesującego kursu, wystarczy kliknąć przycisk „Weź udział w kursie”, który jest widoczony na stronie z opisem i informacjami o kursie. Na kurs można zapisać się tylko wtedy, kiedy są na niego otwarte zapisy.

Co można znaleźć na platformie NAVOICA?

Oferta edukacyjna platformy jest stale poszerzana i rozbudowywana. Obecnie można wziąć udział m.in. w kursie poświęconym rozwiązywaniu matematycznych zadań konkursowych i olimpijskich czy dotyczącym podstaw języka Python 3.

Dla uczniów i nauczycieli interesujące mogą być także kursy z interpunkcji oraz podstaw przedsiębiorczości dla najmłodszych. 

Legenda o Nawojce | Navoica.plNazwa serwisu pochodzi od legendarnej dziewczyny o imieniu Nawojka... 

Nawojka pierwsza polska studentka, emancypantka – na wpół legendarna postać z XV w. uchodząca za pierwszą polską studentkę, a zarazem nauczycielkę.

W 1414 r. studia w Akademii Krakowskiej rozpoczął piętnastoletni Jakub (lub Andrzej, spotykana jest też taka wersja). W rzeczywistości była to przebrana za chłopca Nawojka, według legendy córka burmistrza Dobrzynia n. Wisłą lub córka rektora gnieźnieńskiej szkoły parafialnej. Naukę czytania i pisania po polsku oraz po łacinie wyniosła z rodzinnego domu.

Dalsze kształcenie uniemożliwiały jej ówczesne zwyczaje zabraniające przyjmowania kobiet w poczet studentów. Nie widząc innej możliwości, Nawojka posunęła się do podstępu. Legenda dobrzyńska głosi, iż Nawojka w 1407 r. uciekła po kryjomu z Dobrzynia w dniu jej planowanego ślubu. Kiedy w 1417 r. po trzech latach studiów przygotowywała się do złożenia końcowych egzaminów bakalarskich, została zdemaskowana przez syna wójta z Gniezna, rozpoczynającego w tym czasie naukę w Akademii Krakowskiej. Według innej wersji Nawojka zachorowała i lekarz, który ją badał, ujawnił mistyfikację. Istnieje też wersja głosząca, iż Nawojka została zdemaskowana podczas polewania się wodą podczas Lanego Poniedziałku.  

Nawojkę postawiono przed sądem biskupim. Spalenia na stosie uniknęła dzięki znakomitym świadectwom nauki i moralności wystawionym przez profesorów. Zaraz potem poszła do zakonu, gdzie prowadziła szkołę nowicjatu.  Po latach została ksienią w tym klasztorze.

Z Nawojką łączony jest pochodzący z XV wieku Modlitewnik Nawojki (identyfikacja pozostaje w sferze hipotez). Imię Nawojki nosi powstały w 1929 r.  pierwszy żeński akademik UJ w Krakowie oraz ulica (przedłużenie Czarnowiejskiej). Imię legendarnej studentki nosi także kino w Lipnie na ziemi dobrzyńskiej. Pisarka, Maria Krüger  poświęciła Nawojce opowiadanie pt. ,,Jadwisia, córka Nawoja” w zbiorze ,,Złota korona”.

/ Oprac. na podstawie, m. in. Pierwsza emancypantka polskaSłowo Polskie z 20 kwietnia 1900, nr 183, s. 3

 
/ foto: By KGGucwa - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14640256

 

 

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, KO w Kielcach,
Redakcja: Lidia  Jurek i Joanna Ziental