„Szkolna Internetowa Gra Giełdowa” (SIGG)
- uczy zasad działania rynku kapitałowego i giełdy...

 24.11.2020 r. 

Rozpoczęła się rejestracja do 19. edycji projektu „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa” realizowanego przez Fundację GPW i Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Projekt kierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych (VII i VIII). Ma na celu rozbudzenie zainteresowania uczniów wiedzą z zakresu funkcjonowania rynków kapitałowych, inwestowania oraz oszczędzania.

Tematyka giełdy omawiana jest w ramach przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, a dzięki SIGG uczniowie w praktyczny sposób mogą nauczyć się jak działa giełda. SIGG składa się z części inwestycyjnej polegającej na rywalizacji i inwestowaniu wirtualnych pieniędzy przez uczestników gry oraz części edukacyjnej w której uczestnicy zdobywają wiedzę o giełdzie i inwestowaniu poprzez platformę edukacyjną.

W tym roku „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa” odbędzie się całkowicie zdalnie.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.gpw.pl/sigg

Rejestrację grup przeprowadza się na stronie: https://sigg.gpw.pl/

Zbierz zespół i walcz o nagrody...

Dla kogo jest SIGG?
W SIGG mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych z całej Polski w zespołach liczących od dwóch do czterech osób (pod opieką nauczyciela). Gra jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych, także dla uczniów, którzy wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z zasadami działania rynku kapitałowego i giełdy. Potrzebną wiedzę mogą zdobyć na nowoczesnej platformie edukacyjnej  SIGG, która w tym roku zawiera wiele niespodzianek, a także specjalne nagrody (rzeczowe, indywidualne i nagrody dla klas). Udział w SIGG-u jest bezpłatny.

Formuła SIGG?
SIGG to internetowa gra inwestycyjna realizowana na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie GPWtr@der. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy. Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie decydują, w jakie chcieliby zainwestować i dokonują transakcji.

Inwestycje realizowane są w oparciu o środki wirtualne. Jednak transakcje zawierane są na podstawie rzeczywistych ofert kupna i sprzedaży na realnym rynku giełdowym. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, a uczniowie uczą się praktycznie na czym polega inwestowanie na giełdzie, poznają ryzyko inwestycyjne i skutki negatywnych decyzji, które każdego dnia mają przełożenie na pozycję zespołu w rankingu SIGG.
SIGG to nie tylko teoria, poprzez udział w projekcie młodzi ludzie mają również możliwość poznania w praktyce zasad inwestowania na giełdzie oraz zdobycia umiejętności analizowania, podejmowania decyzji oraz pracy w grupie. Te cenne umiejętności i doświadczenia przygotowują ich do poruszania się na rynku finansowym i w konsekwencji do podjęcia samodzielnych inwestycji giełdowych w przyszłości. Najlepsi mają szansę na wzięcie udziału w finałowej rozgrywce on-line, która wyłoni zwycięzcę konkursu. Udział w projekcie daje uczniom możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej, z którą zapoznają się w ramach przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości" oraz w ramach kursu e-learningowego, który jest istotną częścią SIGG.

Platforma edukacyjna SIGG:
To owoczesna forma edukacyjna wykorzystująca formułę quizowania, która pozwala na przyswajanie wiedzy przy pomocy materiałów multimedialnych, a następnie jej weryfikację w formie grywalizacji pomiędzy uczestnikami. Uczniowie uczą się o rynku i instrumentach finansowych poprzez materiały edukacyjne i kursy e-learningowe. Zdobyte punkty i wiedzę wykorzystują w kolejnych etapach gry, które opierają się na inwestowaniu wirtualnych pieniędzy. Uczniowie mogą korzystać z platformy całodobowo na dowolnych urządzeniach takich jak smartphony, tablety czy komputery z dostępem do Internetu. SIGG łączy dobrą zabawę uczestników z potężną dawką wiedzy, którą można sprawdzić od razu podczas gry.

Gra podzielona jest na etapy:

  • Gra testowa: (23 listopada 2020 - 30 listopada 2020),
  • Udział w module edukacyjnym (9 listopada 2020 -15 stycznia 2021),
  • Etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach (1 grudnia 2020 - 15 stycznia 2021),
  • Etap 2: transakcje na kontraktach terminowych (1 marca 2021 – 1 kwietnia 2021 r.),
  • Finał SIGG wirtualna rozgrywka on-line  (19 – 23 kwietnia 2021).

Źródło: KO w Kielcach
Redakcja: Lidia Jurek